• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Felejtse el! Ez teljesen nonszensz!

Lapszemle 2024.11.15 Forrás: hvg.hu
Felejtse el! Ez teljesen nonszensz!

Hallotta már, hogy ha sorba raknánk egy ember ereit, 100 ezer kilométer hosszú lenne?

Azt, hogy az internet széles körű elterjedésének milyen hatása volt a szenzációsan hangzó, valódinak tűnő álhírek, vagy kamu sztorik terjedésében, valószínűleg senkinek nem kell bemutatni. Ilyenek persze már jóval az internet előtt is voltak, elég csak a boszorkányüldözésekre gondolni, de manapság egyértelműen sokkal gyorsabban vetik meg a lábukat a kamu sztorik. Cserébe általában a leplet is könnyebb lerántani róluk – de így is előfordul, hogy egy légből kapott, de jól hangzó tény rengeteg ideig fennmarad, írja a Telex

Például az, hogy ha az ember ereit sorba raknánk, az két és félszer érné körbe a Földet – ami teljes nonszensz, de még a tudományos közösségnek is évtizedekre volt szüksége, hogy megkérdőjelezze ezt.

Ez az a pont, ahol alapesetben azt kellene mondani, hogy kezdjük is azzal, hogy honnan származik ez az állítás. A Kurzgesagt nemrég megjelent, a témáról szóló videójából azonban kiderül, hogy pont az eredeti forrás hiánya miatt tudott a valósággal mai ismereteink szerint köszönőviszonyban sem lévő állítás átverni mindenkit a kutatóktól a tankönyvek szerzőin át az ismeretterjesztő csatornákig.

Az egész ott kezdődött, hogy 2021-ben egy komment nyomán valakinek szöget ütött a fejébe a német csatornánál, hogy az emberi érhálózatról szóló kedvenc fun factjük, amit videókban, az alkalmazásukban, sőt, egy általuk kiadott könyvben is használtak már, igazából elég gyanús. 100 ezer kilométer elég sok, több mint a negyede a Föld és a Hold közötti távolságnak, és több mint kétszerese az Egyenlítőnek. Így aztán nekiláttak a rejtély felgöngyölésének, de sokáig úgy tűnt, hogy ez egy olyan egyetemes igazság, aminek nincs forrása, csak úgy létezik, és kész.

Az hamar kiderült, hogy az állítás rengeteg helyen fellelhető, de a legtöbb helyen semmilyen forrást nem mellékelnek hozzá, vagy egymásra hivatkoznak. Ennél is furcsább volt, hogy hol a verőerek, hol a visszerek, hol a hajszálerek hosszát határozták meg 100 ezer kilométerben, hol mindhármat összesen. Az eredeti forrás rögtön tisztába tehette volna ezt, de nem lelték sehol az ismert adatbázisokban, amikor pedig megkérdezték két tankönyv szerzőit is, azt a választ kapták, hogy ha rájönnek, akkor szóljanak nekik is.

További részletek a Telexen.