Pénzük már kifogyott, jövőre sem lesz, többen gondolkodhatnak más iparágba való áttérésen.
November 25-én kezdte utalni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a kórházaknak szánt adósságkonszolidációs forrásokat, amelyre égetően szükség volt - írja a Fgyelő. A kórházakat már régen nem az állam finanszírozza, hanem a beszállítók, akik nem lehetnek biztosak abban, hogy a kórházak mikor és mennyit fizetnek a többségében tenderen megnyert, szerződés alapján leszállított és az európai uniós normák szerint 30-60 napra fizetendő termékekért.
A magyarországi piacon működő és nem exportáló cégeknek, kkv-knak reményük sincs arra, hogy egy hitelintézet megfinanszírozza a kórházak nemfizetése miatt bukdácsoló cash flow-jukat. Így a kisebb forgalmazók vagy csak készpénz ellenében szállítanak a kórházaknak, tudva, hogy egy jobb helyzetben lévő multi beelőzi őket, így végleg kiszorulnak a piacról, vagy megpróbálnak a gyártótól további árengedményeket kialkudni.
A kórházi ellátás mellett jellemzően a kkv-k szolgáltatják a járóbeteg-ellátásban vényre felírt gyógyászati segédeszközök túlnyomó többségét. A nyáron bevezetett új jogszabály módosította a házhoz szállítást, amely szerint nem lehet közreműködőt igénybe venni, azt csakis a patika vagy gyógyászatisegédeszköz-bolt saját alkalmazottja teheti meg. Közel 400 gyse-forgalmazót és forgalomba hozót is érint ez a jogszabály-módosítás.
Fél év eltelt. A kkv-k folyamatosan újabb és újabb próbatétellel néznek szembe a fennmaradá-suk érdekében. Pénzük már kifogyott, jövőre sem lesz, többen gondolkodhatnak más iparágba való áttérésen. Ha ez így lesz, akkor ki látja el helyettük a betegeket, a kórházakat?