Egy brit géntechnológiai vállalat azon dolgozik, hogy baktériumok felhasználása nélkül szintetikus DNS-t hozzon létre.
A szintetikus biológia az a tudományterület, amely a különféle élő szervezetek, életformák áttervezését kutatja. Ezt annak érdekében teszi, hogy vívmányait az emberi élet több területén is hasznosítani lehessen. Mindez pedig egyúttal egy hatalmas iparágat is jelent, amely a következő években látványos növekedést produkálhat - írja az origó.hu.
A szintetikus biológia nemcsak hasznos orvostudományi vagy akár mezőgazdasági fejlesztésekkel kecsegtet, de hatalmas kockázatokkal járhat, ha rosszul és etikátlanul használják. A Visual Capitalist megvizsgálta, hogyan épül fel jelenleg a szintetikus biológia területe, és hol várhatók azon a legizgalmasabb fejlesztések.
A szintetikus biológia fogalma azt a kutatási területet fedi le, amely egyes organizmusokban különböző biológiai összetevők és rendszerek szerkesztésével és áttervezésével foglalkozik. Ez nem áll messze a géntechnológiától, annyi fontos különbséggel, hogy míg a géntechnológia már kész genetikai anyaggal dolgozik, addig a szintetikus biológiaképes a semmiből is létrehozni ilyen genetikai anyagokat.
Mindebből forradalmi lehetőségek egész tárháza nyílhat meg. A McKinsey kutatása szerint több mint 400 lehetséges felhasználási területe van a szintetikus biológiának. Ezek négy alapvető kategóriába rendezhetők. Ezeket mutatjuk be alább.
...
Emberi egészség és teljesítőképesség
Az első nagy terület évi 1300 milliárd dolláros gazdasági hatással járhat, és számos különböző kutatás folyik a témában. Ilyen például az egyes biológiai folyamatok manipulálása az élesztőben, annak érdekében, hogy malária elleni kezelést fejlesszenek ki.
Mindeközben egy brit géntechnológiai vállalat, a Touchlight Genetics, azon dolgozik, hogy baktériumok felhasználása nélkül szintetikus DNS-t hozzon létre. Ez pedig alapvetően forradalmasíthatná a géntechnológiát. Számos további, jelenleg is zajló kutatás az, ami várhatóan előbb-utóbb eredményre vezet, kiterjesztve az emberi teljesítőképesség és egészség ma ismert határait.
További részletek cikkben.