Aki gasztroenterológusra vagy endokrinológusra vár, azoknak is majdnem két hónapig kell türelmesnek lenniük.
Átlagosan 30 napra nőtt a járóbeteg-szakellátásban a várakozási idő. 2019-ben, vagyis a pandémia kitörése előtt 26 napot kellett várni egy-egy szakrendelésre, mondta Pásztélyi Zsolt, a Medicina2000 Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke a Napi.hu-nak. Ez több mint 17 százalékos emelkedés. Vannak szakmák, ahol javult a helyzet és van, ahol rosszabb lett – fogalmazott a szövetség elnöke.
A Medicina 2000 Szövetség kérdőívére a 70 tagintézményből 38 válaszolt a várakozási időket illetően. Pásztélyi Zsolt az adatokat elemezve elmondta: a leginkább az ultrahang vizsgálatra várók számára nőtt meg a várakozási idő, a korábbi 25 napról 40 napra. Ez sajnos általános a rendszerben, hiányoznak a radiológus szakorvosok – mondta a szakember.
Nőttek a várakozási idők az angiológiákon, ahol érbetegségekkel foglalkoznak, egy gasztroeneorológusra például 49 napot kell várni, és a diabetológiákon is türelmesebbnek kell lenni a betegeknek. Utóbbi szakmában a gyógyszerváltási gondok is lehetnek a háttérben, a betegek új készítményre történő átállítása is növelhette a várakozási időt. De Pásztélyi Zsolt szerint az ideggyógyászatra, a reumatológiára és pszichiátriai szakrendeléseken is legalább 29 napot kell várni a betegeknek.
Endokrinológiai ellátásoknál, és a nephrológiai szakrendeléseken némileg javult a helyzet, előbbinél 61 napot kell várni a korábbi 66 nap helyett, a nephrológiákon a 23 nap helyett pedig 15-re csökkent a várakozási idő.