Kiemelt bérről és színvonalas egészségügyi ellátásról beszél az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára.
Annak ellenére, hogy a Szent Imre Kórház 6 aneszteziológusa éppen a héten a munkakörülményekre hivatkozva mondott fel. Altatóorvosból egyébként országszerte hiány van. A rezidens szövetség elnöke szerint a kormány is tud arról, hogy a kórházak emiatt sokszor szabályt szegve még nem szakvizsgázott aneszteziológust osztanak be műtétekhez, amivel a beteg életét veszélyeztethetik – írja a Hír TV tudósítása nyomán a hirtv.hu portálja.
Egy, a Hír Televíziónak névtelenül író aneszteziológus szerint az orvoshiány miatt sokszor előfordul, hogy rezidens orvos végez műtéti altatást, akinek még nincs meg a szakvizsgája. A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint ezzel a beteg életét veszélyeztethetik. Azért van a szakképzés, hogy ha az ember részt vesz benne, ki tudjon védeni bizonyos helyzeteket. Ameddig nincs ennek a tudásnak a birtokában, akkor igen, az veszélyezteti a beteget – húzta alá Sipka Balázs. A Magyar Rezidens Szövetség elnöke egyébként azt mondta: bevett gyakorlat, hogy az orvoshiány miatt a kórházak megszegik a szabályokat; a helyzettel szerinte a kormány is tisztában van.
A témával kapcsolatban a Népszava – online így ír: Betegek után már egy távozó orvos is cáfolja, hogy rendben mennek a dolgok a fővárosi Szent Imre Kórházban. A héten az Index híre nyomán bombaként robbant, hogy hét altatóorvos, köztük az osztályvezető is távozik az intézményből, amit néhány órás gondolkodás után a kórház vezetése azzal próbált elkenni, hogy a hiányzó létszámot négyre csökkentette és kijelentette, emiatt nem marad el tervezett műtét. Először ez utóbbi kijelentést cáfolta egy hozzátartozó, aki értesítést kapott rokona műtétének halasztásáról, a hét közepén pedig nem bírta tovább a félretájékoztatást az egyik érintett orvos sem és részletesen elmagyarázta, mi történik a kórház falain belül.
Az ATV Esti Start című műsorában Csurgai Annamária, az egyik távozó altatóorvos mondta el, hogy munkájukat nem tudják biztonságosan végezni, mert nincs elég szakképzett nővér, a létszámhiány miatt akár heti hat napot is ügyelniük kell, de a fiataloknál nem ritka, hogy 7-8 nap folyik egybe. Csurgai doktornő elmondta: hét főállású és három részmunkaidős orvos maradt a kórháznak ezen az osztályán, ha a rezidenseket nem számolják, nem igaz tehát az intézmény vezetésének az a kijelentése, hogy 15 orvos látja el a munkát. A szakember határozottan visszautasította a Szent Imre vezetőinek azt az állítását is, hogy kétszeri béremelés után, ősszel „az osztály orvosainak bruttó bére valamivel több, mint százezer forinttal, mintegy 980 ezer forintra emelkedett". Az biztos legalábbis, hogy neki két éve nem emelték a bérét, bruttó 509 ezer forintért, nettó havi 325 ezerért dolgozott a Szent Imrében, amihez az ügyeletekért kapott pénz jött csak pluszban.
A kórház közleménye szerint a november elején távozott Fejér Csaba osztályvezető főorvos helyére január elsejétől új főorvos érkezik, csakhogy az intézmény honlapján tegnap még ott szerepelt a pályázati felhívás, ami szerint osztályvezető főorvost keresnek az aneszteziológiai osztály élére csakúgy, mint a Képalkotó Diagnosztikai Osztályra, de sürgősségi szakorvosra, érsebészre, pszichiáterre, altatóorvosra, kardiológusra, röntgen szakorvosra, onkológusra, belgyógyászra és gyógyszerészre is szükségük lenne.
A kórházfenntartó Állami Egészségügyi Ellátó Központ és az egészségügyért felelős államtitkárság szerint nincs szükség beavatkozásra, hogy a kórházban rendeződjenek a viszonyok.