"Minden olyan intézkedés, amely a gyógyszertári ágazat árrés-jellegű bevételeinek a csökkenésével járna, gyógyszertárak bezárásának a kockázatát hordozza".
Ha a miniszter valóban ár- vagy árréssapkát húz a vény nélkül megvásárolható készítményekre, néhány száz kispatika lehúzhatja a redőnyt! – kommentálta lapunknak egy gyógyszerpiaci elemző Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter minapi, sejtelmes Facebook-posztját. A bejegyzésben Nagy Márton közös fotón szerepel Greskovits Dáviddal, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnökével, s a kép melletti magyarázat mindössze annyi, hogy egyeztetettek a nem támogatott gyógyszerek árának jelentős növekedéséről - írja a népszava.hu.
A patikusok erős nyugtalanságára az ad okot, hogy még a múlt hét végén egy másik posztban Nagy Márton arról beszélt, hogy hamarosan újabb árkorlátozó intézkedések várhatók, amelyekről hét elejére ígért bejelentést. Ilyen esemény azonban a MAGYOSZ elnökével való közös fotózáson kívül azóta sem történt.
Ha a miniszter posztja azt jelentené, hogy ársapkát húz ezekre a termékekre, az egyértelműen és jelentősen rontaná a patikák jövedelmezőségét. Viszont nem járna azzal az előnnyel, hogy a 13 ezer forintos fogamzásgátlóért a jövőben csak ötezret kellene fizetni – magyarázta a lapnak egy gyógyszerpiaci elemző, aki teljesen értelmetlennek tart egy ilyen hatósági beavatkozást a patikai árakba.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke a NÉpszavának azt mondta: ő is hallott arról, hogy a nemzetgazdasági miniszter önmérsékletre kérte a gyógyszergyártókat és kíváncsian várja az eredményt. Ő azért sem tartja valószínűnek, hogy Nagy Márton a patikák működtetését szolgáló árrésekre gondolt volna, mert Pintér Sándor belügyminiszter utasítására éppen az elmúlt hetekben kezdődtek e témában egyeztetések.
A közfinanszírozott, azaz a támogatott gyógyszerek átlagos patikai árrése 7,8 százalék. Az 5500 forintnál drágábbaknál pedig ez az átlag 3,2 százalék, sőt, a 180 ezer forint felettieknél érvényesíthető pedig gyakran a banki költségeket sem fedezi.
A fenti adatok értelmében minden olyan intézkedés, amely a gyógyszertári ágazat árrés-jellegű bevételeinek a csökkenésével járna, gyógyszertárak bezárásának a kockázatát hordozza és politikai szempontból is kontraproduktív lenne – mondta.
Továbbiak a teljes cikkben