Forradalmi módon lesznek kezelhetők a jövőben a koponya- és agyi traumák.
A súlyos koponyasérüléseknél kulcsfontosságú, hogy meg tudják mérni az agyon belül uralkodó nyomást, hogy így akadályozzák meg a további károsodást. A Washingtoni és az Illinoisi Egyetem munkatársai egy olyan vezeték nélküli agyi szenzort fejlesztettek ki, amely a feladata elvégzése után feloldódik a szervezetben és ezáltal nem kell sebészi úton eltávolítani - írja az sg.hu.
Rory K. J. Murphy és csapata szerint a szenzort a jövőben nem csupán az agy, hanem akár más szervek működésének megfigyelésére, ellenőrzésére is lehetne alkalmazni.
Az első tesztek során azt vizsgálták, hogy a szenzor mennyi idő alatt bomlik le sóoldatban. Ez az idő néhány nap volt. Ezután az eszközöket patkányok agyában tesztelték, míg a következő szintet az emberi tesztek jelentik majd.
Az első eredmények alapján a szenzorok három napon át képesek megszakítás nélkül működni. Ez az idő elegendő egy koponya- vagy agyi trauma kezelésére. Ugyanakkor arra is lenne lehetőség, hogy egy beavatkozás során elhelyezzék az eszközöket az agyban és ezután további információkat szállítsanak.