• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Felsőoktatás: Három gyerekkel szabad az út

Lapszemle Forrás: Galamus.hu - MTI

A felsőoktatási törvény módosításáról, így a hallgatói szerződésekről nyit ma vitát a parlament.

Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter javaslata alapján az állami ösztöndíjjal tanulóknak a diplomázást követő húsz éven belül kellene Magyarországon ledolgozniuk a tanulmányi idejüket. A kormány korábban, a Felsőoktatási Kerekasztal résztvevőivel kötött megállapodás előtt még azt tervezte, hogy az állami támogatással tanulóknak a képzési idejük kétszeresén át kell idehaza dolgozniuk. Változás az is, hogy a volt hallgatóknak nem kell teljesíteniük az említett feltételt, ha három gyermeket szülnek. A javaslat egyébként már nem hallgatói szerződéseket említ, hanem azt rögzíti: az ösztöndíjas képzés esetében a jelentkezőnek a beiratkozáskor nyilatkoznia kell a képzés feltételeinek vállalásáról, így a későbbi magyarországi munkavállalásról - írta a Gazdasági Rádió.

Részletekben is visszafizethető a támogatás
Az állami ösztöndíj átdolgozásának célja, hogy olyan feltételek jöjjenek létre a felsőoktatás finanszírozásában, amelyek a hallgatók és a társadalom számára is elfogadhatóak, nem jelentenek gátat a mobilitásnak és az uniós előírásokkal is összhangban állnak - mondta a felsőoktatási államtitkár keddi, parlamenti expozéjában.

Klinghammer István a nemzeti felsőoktatási törvénynek az alaptörvény negyedik módosításával összefüggő változtatása ismertetésekor elmondta, a diploma megszerzését követően húsz éven belül annyi időt kell Magyarországon dolgozniuk az állami ösztöndíjban részesülőknek, ahány éven át finanszírozta képzésüket az állam. Hozzátette: ha valaki nem tud ennek eleget tenni, tíz vagy tizenöt év alatt, egyenlő részletekben kell visszafizetnie támogatását, de élhet az előtörlesztéssel is.

A változtatás pontosítja annak szabályait is, milyen módon adható felmentés a kötelezettség alól - fűzte hozzá az államtitkár, aki célnak nevezte, hogy minden olyan elem eltűnjön a támogatási rendszerből, amely a fiatalokat elrettentené az állami ösztöndíj felvételéről. Így felére csökken az az idő, amelyet itthon kell tölteniük a diplomásoknak.

Beszámolt arról is, hogy a gyesben vagy gyedben részesülő egyik szülő beszámíthatja a gyermekneveléssel otthon töltött éveket a figyelembe vett időtartamba. Változtatás még, hogy a hallgatók nem szerződést kötnek, hanem nyilatkozatot tesznek az általuk vállaltakról.

A módosítások - amelyek a Felsőoktatási Kerekasztal által megfogalmazott javaslatokon alapulnak - a felsőoktatási finanszírozás mélyreható átalakításának első elemét képezik - hangsúlyozta Klinghammer István. Amíg ugyanis az intézmények részesültek támogatásban, és követelményeket is feléjük fogalmazott meg az állam, ez teret adott a lobbitevékenységüknek, működésük pedig nem a hallgatók vagy a munkaerőpiac igényein alapult - mondta. A jövőben azonban a hallgatók kapják a támogatást, ők választanak az intézmények között, az alapján, hol kaphatják a legjobb képzést - mondta az államtitkár.