Fontos ismereteket ad nekünk, hogy jobb stratégiákat alkalmazzunk a jövőbeli világjárványokkal szemben.
Svájci tudósok egy évszázados vírusrejtélyt fejtettek meg azzal, hogy feltárták az 1918-as influenzavírus genomját. Ez az ősi RNS mutatta meg, hogy a vírus már a világjárvány kezdetén alkalmazkodott az emberekhez olyan mutációkat hordozva, amelyek fertőzőbbé és immunrezisztensebbé tették. Azzal, hogy úttörő módon kidolgoztak egy új módszert a törékeny RNS kinyerésére a megőrzött szövetekből, a kutatók különleges betekintést nyertek abba, hogyan fejlődnek az influenzavírusok írta a BMC Biology nyomán az Index.
A tanulmány nemcsak az emberiség egyik leghalálosabb járványkitörésének történetét eleveníti fel, hanem fontos ismereteket ad nekünk, hogy jobb stratégiákat alkalmazzunk a jövőbeli világjárványokkal szemben.
A bázeli és a zürichi egyetem kutatói a vírus egy orvosi gyűjteményben tárolt darabját használták fel, hogy megfejtsék az 1918-1920-ban pusztító influenzajárvány vírusának genomját. Genetikai anyagából kiderült, a vírus már a kitöréskor elkezdett adaptálódni és új variációkat fejleszteni. A történelem egyik legpusztítóbb világjárványa minimum 20 millió ember halálához vezetett, de új feltételezések szerint 100 millió is lehetett áldozatainak száma világszerte. De eddig nem ismerték mutálódásának módját, alkalmazkodóképességét.
A teljes információ a cikkben.