• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Feltételekhez bilincselve – Bakot lőtt a kormány

Lapszemle Forrás: vasarnapihirek.hu

Önkéntes röghöz kötés és a hálapénz elutasítása – ez a feltétele annak, hogy az egészségügyi tárca megemelje az orvosok bérét.

Nem fogadták kitörő lelkesedéssel az orvosok Zombor Gábor egészségügyi államtitkár javaslatát. Eszerint 100-200 ezer forinttal növelnék azoknak a közszférában dolgozó orvosoknak a bérét, akik szerződésben vállalják, hogy nem fogadnak el hálapénzt a betegektől és Magyarországon maradnak. A részletek egyelőre nem ismertek, így nem tudni, mennyi időre kötnék röghöz a doktorokat, ki mekkora emelést kapna – olvasható a vasarnapihirek.hu oldalán.

„Alapvetően nem értünk egyet azzal, hogy a bérrendezésbe mindig tűzoltásszerűen avatkozik be a kormány, azt viszont elfogadtuk, hogy a szaktárca akkora pályán focizhat, amekkorát a kormány kijelölt. Ami a javaslatot illeti, fontos lenne, hogy ezt az emelést a döntéshozó ne a végleges megoldásnak, hanem egy lépcsőfoknak tekintse" – mondja Dénes Tamás, a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke. „A korábbi intézkedések kifulladtak, a döntéshozó elkésett a bérfejlesztés további lépcsőivel. Értékes embereket veszítettünk. Ha komolyan veszik a parlament által is megszavazott egészségügyi stratégiát, ami sürgősen megoldandó problémaként jelöli meg a szakemberhiányt, akkor a teljes ágazatra kiterjedő bérrendezésbe kell kezdenie a kormánynak" – mondja Dénes Tamás.

A tervezett emelés egyes szakorvosoknak gyakorlatilag megduplázná az alapbérét – jellemzően azoknak, akik olyan szakmában dolgoznak, ahol nincs hálapénz.

Más szakorvosoknak viszont ez nevetséges összeg, és nem versenyezhet a külföldi, esetenként akár tízszeres bérekkel, vagy a hálapénzzel. (Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az ösztöndíjas rezidenseket sem ellenőrzi senki, valóban nem fogadják-e el a paraszolvenciát, így a hálapénz visszautasítása elsősorban a lelkiismeretükön múlik.)

„Próbáljuk magyarázni azon kollégáinknak, akik nem támogatják a Hálapénz Kampányunkat: vegyék észre, hogy így is, úgy is megszűnik ez a szoftkorrupt rendszer, és ha vissza akarjuk szerezni az orvoslás becsületét, akkor határozottan ki kell fejezzük, hogy a tisztulás igénye belülről, az orvostársadalom irányából is fakad" – mondja az MRSZ elnöke, miközben hozzáteszi, hogy ez teljes körű bérrendezés nélkül egészen biztosan nem megy.