Tíz éven át fejlesztették azt az MRI-gépet, ami jóval erősebb mágnessel és számítási kapacitással rendelkezik, mint a hagyományosak.
Komoly áttörést sikerült elérniük az amerikai Duke Egyetem tudósainak az agy képalkotó vizsgálata terén. A Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban megjelent publikáció szerint több évtizednyi munka után sikerült a mágnesesrezonancia-képalkotás (MRI) segítségével olyan felvételt készíteni egy egér agyáról, ami 64 milliószor élesebb, mint a korábbi változatok – számolt be róla az IFLScience nyomán a hvg.hu.
A példátlan részletezettségű képek nagy segítséget jelenthetnek abban, hogy megértsük, milyen hatások érik az agy működését.
A mostani képeket úgy sikerült készíteni, hogy az MRI-ben lévő mágnest egy sokkal erősebbre cserélték. Normál esetben egy ilyen mágnes 1,5-3 Tesla erősségű, ezt most egy 9,4 Teslásra sikerült kicserélni. Ehhez további, a szokásos MRI-ben használtaknál jóval erősebb eszközöket használtak, a gépet pedig nagyobb számítási kapacitással látták el. A megalkotott kép voxelei – ez a pixel 3D-s megfelelője – 64 milliószor kisebbek, mint amiket látni szoktunk. Egy voxel csupán 5 mikrométeres lett. Továbbiak a teljes cikkben