Takács Péter szerint az egészségüggyel kapcsolatos közbeszéd negativitása természetes, és nem eléggé hangsúlyosak az eredmények.
Ezúttal Takács Péter egészségügyi államtitkár volt G. Fodor Gábor vendége a Mozgásban című műsorban. A beszélgetésben szó volt arról, az államtitkár miért választotta az orvoslás helyett a politikát, illetve kiderült, hogy Takács Pétert egy Orbán Viktorral való találkozás is inspirálta fiatalkorában, írja a magyarnemzet.hu.
A műsorban Takács Péter elmondta, az egészségüggyel kapcsolatos közbeszéd negativitása alapvetően természetes, ugyanakkor az elmúlt évtizedek eredményei nem eléggé hangsúlyosan vannak kiemelve.
Amikor a külföldi kollégáimmal beszélek, rendszerint megkérdezem tőlük, hogy elegendő forrás áll-e a rendelkezésükre. A válasz pedig minden alkalommal a nem, ugyanis nincs annyi pénz, ami valójában elég lenne az egészségügyre. Mindig lehet újabb beruházásokat végrehajtani – emelte ki az államtitkár. Hozzátette, Magyarország egy kórházcentrikus szocialista típusú egészségügyi rendszerrel rendelkezik, amelyben a prevenciónak korábban szinte semmilyen helye nem volt.
Egy ciklus nem elég a prevencióval kapcsolatos programok végrehajtására. Vannak olyan programok, amelyet még az elődöm kezdett el, és én fejezek be – tette hozzá az államtitkár. Kiemelte, Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárral közösen most sikerült megvalósítani egy olyan tervet, amelynek eredményeként a közoktatásban is hatékonyabbá válhat a megelőzés.
G. Fodor Gábor kérdésére válaszolva, miszerint mi volt az elmúlt másfél évtized három legnagyobb eredménye, Takács Péter elmondta, az első a nem dohányzók védelméről szóló törvény, amely egy évtizeddel előzte meg a korát.
Vannak olyan európai országok, amelyek most azon gondolkoznak, hogy ki lehet-e tiltani a dohányzókat a kocsmákból. Nálunk ez már rég megvalósult – tette hozzá a politikus.
Takács másodikként a gyógyszertámogatási rendszert hozta fel, amelynek eredményeként a támogatott gyógyszerek körével minden terápia elérhetővé vált, mindeközben pedig nagyon szigorú standardokat alkalmaznak a gyógyszertámogatások körével kapcsolatban.
A harmadik eredmény pedig az egészségügy digitalizációja volt, amelynek eredményeként 3,5 millió egészségablak-felhasználó van már Magyarországon. Ezzel kapcsolatban Takács Péter egy példán keresztül bemutatta, Németországban a mai napig nincs a magyarhoz hasonló online időpontfoglaló rendszer.
Szintén hatalmas eredményként értékelte Takács Péter a hálapénz eltörlését. „Bolsi taktika, hogy a társadalom felsőbb osztályait zülleszd le, vele együtt pedig lezüllik a teljes társadalom. Na ez történt a rendszerváltás előtt, amikor egy borravalós szakmát csináltak az orvoslásból” – jelentette ki a politikus. Hozzátette, a hálapénz kivezetése évente 360 milliárd forintba kerül, ugyanis bérrendezés kellett hozzá.
Továbbra is vannak problémák
Volt még olyan nagyon rossz állapotú kórház, amely a műszaki üzemeltetésre a társadalombiztosítótól származó bevételeinek a 16 százalékát fordította. Ehhez képest egy teljesen felújított kórházban ez a költség mindössze három százalék – emelte ki Takács Péter. Hozzátette, ezt a különbséget nyilvánvalóan nem tudták kigazdálkodni. Éppen ezért hozták létre az Országos Kórházi Főigazgatóságot, amelynek feladata a források és a feladatok egyenletes, hatékony elosztása.
A teljes információ a cikkben.