Az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását magas genetikai kockázatnál is.
Lassan közhellyé válik, mégsem lehet elégszer elmondani, hogy mennyire fontos az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás annak érdekében, hogy valaki csökkentse a cukorbetegség – és számos más egészségügyi probléma – kialakulásának kockázatát. De mi a helyzet azokkal, akiket a genetikai tényezők hajlamosítanak a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására? A Kelet-finnországi Egyetem tudósaimegadták a választ - idézte a Science Alert – a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism tudományos lapban megjelent publikáció nyomán a hvg.hu.
A 3 éves vizsgálat végén kiderült, hogy a tanácsadáson részt vevő, magas genetikai kockázattal rendelkezőknél 6 százalékkal kisebb volt a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye a kontrollcsoport (akik nem kaptak segítséget az életmódváltáshoz) magas genetikai kockázatú tagjaihoz képest. A két csoport alacsony kockázatú tagjainak eredménye között nem volt szignifikáns a különbség.
A kutatók azt is megállapították, hogy az életkor előrehaladtával járó káros hatások – mint például az ember vércukorszintjének romlása – lényegesen kisebbek voltak a vizsgálati csoportban, mint a kontrollcsoportban. További részletek a cikkben