Az utóbbi években több, családon belüli gyermekhalálra vagy intézményekben történt szexuális visszaélésre is fény derült. A történtek miatt több vizsgálat vagy nyomozás is indult, ezeket részben vádemeléssel, részben jogkövetkezmény nélkül zárták le. Annyi azonban kiderült: a gyermekvédelmi jelzőrendszer finoman szólva sem tökéletes. Az illetékes államtitkárság több lépésben próbálja megoldani a helyzetet – írja a
magyaridok.hu portálja.
Annak ellenére, hogy a kormány az utóbbi években több olyan intézkedést tett, amelyekkel a jogszabályok jóval hatékonyabb és célzottabb segítséget adnak a családoknak és az őket segítő, gyermekvédelemmel foglalkozó szakembereknek, több olyan gyermekhalál is történt, amely joggal borzolta a kedélyeket. Ilyen volt az agárdi és a gyöngyösi kisgyermek halála, és idesorolható a bicskei gyermekotthonban történt szexuális visszaélés bűntette is.
Felismerve, hogy a gyermekek elkallódása nem engedhető meg össze nem érő szabályozás, együttműködési nehézségek, vagy a szolgáltatásokhoz való hozzáférési problémák miatt, a szociális ügyekért felelős államtitkárság a folyamatok jobb megértése és a tanulságok levonása érdekében párbeszédet kezdeményezett.
A munkacsoport célja megvizsgálni azt, hogy a gyermek bántalmazása, elhanyagolása ügyében az érintett gyermekvédelmi jelzőrendszeri tagok, a gyermek ellátását biztosító személyek, szervek a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése, megszüntetése érdekében a hatályos jogszabályokban foglaltaknak megfelelően jártak-e el.
A munkacsoportnak tagja az alapvető jogok biztosa, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, a legfőbb ügyész, az országos rendőrfőkapitány, a Miniszterelnökség, az igazságügyi miniszter, a belügyminiszter és az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi Dokumentációs Központ főigazgatója által delegált képviselő. A munkacsoport már lezárt eseteket vizsgál, és az elemzés eredményeit nyilvánosságra hozza.