• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fenyegeti vagy védi a lelki segítőket a törvény?

Lapszemle 2020.03.17 Forrás: magyarnemzet.hu
Fenyegeti vagy védi a lelki segítőket a törvény?

A pontatlan megfogalmazás és a végrehajtási rendelet hiánya miatt mostantól azt küldenek börtönbe, akit akarnak.

Február közepe óta egyéves börtönnel sújtandó a kuruzslás, amelynek fogalma immár a jogtalan pszichoterápiás gyakorlattal bővült. Csakhogy az egyes szakterületek határvonalai bizonytalanok - írja a magyarnemzet.hu.

Coachok, pszichológusdiplomával nem rendelkező család-, gyász-, pár-, tánc- és művészetterapeuták, pszichodrámacsoport-vezetők kaptak a fejükhöz február közepén, amikor életbe lépett a büntető törvénykönyv 187. paragrafusa 1. bekezdésének a módosítása, amelybe bűncselekményként bekerült az orvosi tevékenység jogosulatlan végzése mellé az „egészségügyi szakképesítéshez kötött pszichoterápiás gyakorlat”, és a „nem konvencionális gyógyító és természetgyógyászati eljárások körébe tartozó tevékenység” jogosulatlan végzése is. Egyéves börtönbüntetéssel fenyegetve. A törvény azokra is lesújt, akik a terapeuta kifejezést jogosulatlanul használják.

Látszólag jogi-szakmai kérdésről van szó, ám az érintettek szerint a pontatlan megfogalmazás és a végrehajtási rendelet hiánya miatt mostantól azt küldenek börtönbe, akit akarnak. Azok viszont, akik helyeslik e törvénymódosítást, azzal érvelnek, nem lehet szakismeret nélkül belenyúlkálni az emberek fejébe. Márpedig manapság a néhány napos kurzusok is adnak erre bizonyítványt.

Kiszolgáltatott helyzetben

Egy coachnak, aki a szakmai meghatározás szerint személyes segítő- és fejlesztőtevékenységet végez, miközben a munkája során alaposan belenyúlkálhat a páciense fejébe, csupán egy 400 ezer forintos, 130 órás tanfolyamot kell elvégeznie, hogy komplex, a tréningtől az egyéni üzleti érvényesülésig tartó tudást bizonyító, sorszámozott, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal által is jóváhagyott tanúsítványt kapjon. Miközben tehát gazdag és nem is olcsó kínálat vár mindenkit a pszichopiacon, a standok között mindmáig nem sikerült rendet tenni. Nem is egyszerű. Vannak világos előírások, és van a nagy szürke, rendezetlen zóna.

A törvénymódosításra reagálva a mentális segítők jogbiztonságáért alakult Mental-For Csoport február elején konferenciát tartott, ahol a szakemberek egyöntetűen kinyilvánították: a jelenlegi bizonytalan jogi helyzet több ezer mentális segítő munkáját és a hozzájuk segítségért fordulók gyógyulását nehezíti.

További részletek a cikkben.