Mindmáig nem sikerült megfejteni, mi okozza a betegséget, amellyel leginkább az aktív nők veszélyeztettek.
Csupán 1992-ben nevezte meg önálló betegségként az Egészségügyi Világszervezet a fibromyalgiát. Hazai statisztikák nincsenek, de az USA-ban 5 millió nőt érint, míg Németországban a lakosság 12%-a szenved különböző izomfájdalmakban, 90%-ban a gyengébb nem tagjai. A fibromyalgia fájdalommal, izommerevséggel és -gyengeséggel, lehangoltsággal, fáradtságérzettel, alvászavarral, valamint az inak és ízületek működési zavarával jár. Szerencsére nem károsítja az ízületeket vagy a szerveket. A betegek állapota hullámzó, vannak rosszabb és enyhébb időszakok. A tünetek erősödhetnek reggel, késő délután és esténként, rosszabbodhatnak a fáradtságra, szorongásra, az időjárási frontokra, hidegre, szélre, valamint a hormonális változásokra reagálva is – írja a Szabad Föld – online.
Leginkább az aktív nők veszélyeztettek, a 25 és 60 közötti korosztálynál a legnagyobb a kockázata, hogy találkoznak ezzel a betegséggel.
Mindmáig nem sikerült megfejteni, mi okozza a fibromyalgiát. Egyes orvosok úgy vélik, egyfajta hormonális vagy kémiai egyensúlyhiány zavarhatja meg a fájdalmat jelző idegpályákat. Má sok szerint valamilyen traumatikus esemény, a krónikus stressz, a túl sok vagy túl kevés fizikai aktivitás növelheti az érzékenységét. A legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a kialakulása valószínűleg nem vezethető vissza egyetlen okra. Az első fontos lépés annak meghatározása, hogy mi súlyosbítja a tüneteket – jegyzi meg a portál.