• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Finanszírozás: A háziorvos is élni akar

Lapszemle Forrás: nepszava.hu

A háziorvosok központi letelepedési támogatása jó lehetőség, de kevés a fogorvosokkal együtt már 481 üres praxis betöltésére.

Meg kellene emelni a finanszírozást, mert ha a körzetben kevés a TAJ-kártya, az orvos nem tud megélni a bevételből. A pályázat, ahová elér, jól működik és legalább néhány évre megoldást kínál a hiányra, de az alapellátás legnagyobb gondját, a szakma elöregedését és a praxisok tömeges kiürülését nem tudja megoldani – ez a szakma egyöntetű véleménye.

A Magyar Orvosi Kamara elnöke a Népszava érdeklődésére úgy fogalmazott, hogy ez önmagában kevés, a finanszírozást kellene javítani, mert minden körzet akkor lesz vonzó az orvos számára, ha képes őt eltartani. Éger István szerint ahol elegendő a kártyapénz a biztos egzisztenciához, ott megmaradnak a szakemberek, ahol nem, onnan elmennek és ez független attól, hogy hol van a település Magyarország térképén.

Selmeczi Kamill, az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének (FAKOOSZ) elnöke korábban a lapnak kijelentette, hogy az új alapellátási törvény sem hozott áttörést abban, hogy a fiatal doktorok számára vonzóvá tegyék a háziorvosi munkát. Érdemi változás csak akkor érhető el, ha a legnehezebb helyzetű településeken dolgozó orvosok kézzelfogható, pénzben mérhető előnyöket kapnak, de ennek nyomait sem látni az új törvény szövegében.

A baj nagyságát mutatja, hogy a 6331 jelenleg praktizáló alapellátást végző orvosból alig kétszáz a 35 év alatti fiatal, csaknem 4500 betöltötte az 50. életévét, legnépesebb az 55 év feletti korosztály, köztük tizennégyen pedig már 80 évesek is elmúltak. Valamennyi megkérdezett önkormányzat ingyen adta át használatra az orvosnak a település rendelőjét és a hozzá tartozó szolgálati lakást. Nem kérnek bérleti díjat sem, de az alapellátási törvényben csodafegyverként hangsúlyozott lehetőséget a helyi iparűzési adó elengedéséről finoman szólva is kinevették. Azt mondták: elég kedvezményt adtak eddig is az orvosoknak, nem ezen áll vagy bukik, hogy sikerül-e betölteni egy praxist.

Az Országos Alapellátási Intézet honlapján a legfrissebb adatok 231 betöltetlen háziorvosi körzetről, és ennél csak néggyel kevesebb fogorvosi helyről tanúskodnak. A tájékoztatás nem terjed ki az üres védőnői körzetekre, de a nyár elején ezek száma is elérte a háromszázat.