A sebészek esküsznek rá, hogy az életminőség szempontjából a rehabilitáció éppen olyan fontos, mint a sikeres műtét.
Parádfürdő nagy múltú hely - a völgyet már 1730-ban gyógyhelyként emlegették klímájának és timsós gyógyvizének köszönhetően, ahol a stresszmentes környezet is hozzájárul a rehabilitációhoz. A betegek fele műtét után tölt itt néhány hetet, és sokan jönnek mozgásszervi panaszokkal is – írja a Szabad Föld – online.
Főként az ország északkeleti részéből érkeznek a betegek, de akad, akit a fővárosi klinikáról küldenek ide. Baleset, sportsérülés, illetve combnyaktörés után is helye van a rehabilitációnak, akárcsak a stroke-on átesettek bénulásos eseteinél.
A csípőprotézis-műtét után több szabályhoz kell tartaniuk magukat a betegeknek – nem szabad például guggolni vagy a lábat keresztbe tenni –, így könnyebben felépülnek. A térdprotézis-beavatkozás után viszont különösen fontos a rehabilitációs ellátás, ugyanis a térd későbbi mozgásképessége múlhat rajta. A cél az, hogy a betegek jól működő végtaggal, teljes ízületi funkcióval térjenek haza – nyilatkozta Koncz Mónika gyógytornász.
A protézises betegek zömében 65-70 évesek, de a gerincsérvvel műtöttek között meglepően sok a fiatal, akár a harmincasok is járhatnak így a sok ülőmunka, a kevés mozgás és a fizikai megterhelés miatt. Sokan nem mernek elmenni táppénzre, ezért legfeljebb a szabadságuk idején szánják rá magukat a gyógyulásra.
A gerinc-, illetve az ízületi betegeknek is jót tesz a kúra, akik még nem érettek meg a műtétre. Évente a háromhetes kezelés fél évre megnöveli a munkaképességet – mondja a négy éve újra önálló Parádfürdői Kórház főigazgatója, dr. Rabóczki Anita.
A sebészek esküsznek rá, hogy az életminőség szempontjából a rehabilitáció éppen olyan fontos, mint a sikeres műtét. A napi 30 perc egyéni és az ehhez társuló csoportos foglalkozások mellett arra is időt szakítanak, hogy felkészítsék a pácienseket az otthoni életre: megtanulhatják a szükséges gyakorlatokat, melyeket aztán otthon célszerű a mindennapi rutin részévé tenni. Fontos, hogy csak fokozatosan, az orvosi utasításnak megfelelően szabad terhelni a műtött testrészt – a gyógyuláshoz türelem is kell.