• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

Fontos ellátási feladatra figyelmeztet egy szakértő

Lapszemle 2020.03.27 Forrás: Napi.hu
Fontos ellátási feladatra figyelmeztet egy szakértő

Az alapellátás egyik fontos feladata talán az lesz, hogy eldöntse, a valóban kórházi ellátásra szorulók kórházba kerülhessenek.

Talán soha nem volt még olyan fontos, mint most, a koronavírus-járvány idején, hogy hatékony egészségügyi ellátórendszerünk, ezen belül hatékony alapellátásunk, és hatékony palliatív ellátórendszerünk legyen. Bár úgy tűnhet, palliatív ellátásra csak azoknak lesz szükségük, akik nem gyógyulnak meg, és belehalnak a fertőzésbe, ez azonban nem így van: a palliatív ellátás a betegség lefolyásának teljes időszaka alatt hozzájárul, hogy a betegek és hozzátartozóik fizikai, szociális, pszichológiai és spirituális szükségletei fókuszban legyenek, és az ellátók válaszoljanak ezekre az igényekre - hívja fel a figyelmet a napi.hu cikkében a Pallium Intézet létrehozója, Szöllősi Melinda.

Külön szakirodalma van a palliatív ellátásnak járványhelyzetek, humanitárius krízisek esetén, ezek tapasztalatait és a Covid-19 krízis valóságát kell most ötvözni. Fontos tudni, hogy a palliatív ellátás nem a progresszív krónikus betegek utolsó heteiről szól, hanem a progresszív krónikus betegek aktív ellátásával párhuzamosan futó komplex terápia a diagnózistól kezdve a beteg haláláig. Az ellátás mindvégig kitér a beteg hozzátartozóira is, egészen a gyász időszakának végéig - magyarázza Szöllősi Melinda.

Biztosan tudjuk már, hogy a vészhelyzeti ellátás színtere áthelyeződik a betegek otthonába és a szociális ellátó helyekre. Ez egyrészről jó, másrészről viszont komoly kérdéseket vet fel, mivel ezekben az ellátási formákban komoly hiányosságok vannak - figyelmeztet a szakértő, aki úgy látja, jelen vészhelyzetben az alapellátásra fog hárulni számtalan, vagy kis túlzással, akár az összes ellátási feladat, amelyre az ott dolgozók nincsenek felkészülve. Az alapellátás egyik legfontosabb feladata most talán az lesz, hogy együtt tudjon működni a sürgősen felállítandó betegosztályozó rendszerrel azon, hogy a valóban kórházi ellátásra szoruló betegek kórházba kerülhessenek, a többiek ellátása viszont otthonukban történjen meg. Ez egyébként békeidőben is így lenne jó - teszi hozzá Szöllősi Melinda.

Biztosan tudjuk már, hogy a vészhelyzeti ellátás színtere áthelyeződik a betegek otthonába és a szociális ellátó helyekre. Ez egyrészről jó, másrészről viszont komoly kérdéseket vet fel, mivel ezekben az ellátási formákban komoly hiányosságok vannak - figyelmeztet a szakértő, aki úgy látja, jelen vészhelyzetben az alapellátásra fog hárulni számtalan, vagy kis túlzással, akár az összes ellátási feladat, amelyre az ott dolgozók nincsenek felkészülve.

Az alapellátás egyik legfontosabb feladata most talán az lesz, hogy együtt tudjon működni a sürgősen felállítandó betegosztályozó rendszerrel azon, hogy a valóban kórházi ellátásra szoruló betegek kórházba kerülhessenek, a többiek ellátása viszont otthonukban történjen meg. Ez egyébként békeidőben is így lenne jó - teszi hozzá Szöllősi Melinda.

További részletek a cikkben.

Legolvasottabb cikkeink