Ezúttal az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által kezdeményezett COSI-vizsgálatban való részvételről próbálják lebeszélni a szülőket.
A 6 és 9 év közötti gyermekek egészséges fejlődésének elősegítése céljából Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2007-ben útjára az európai régióban a Gyermek Tápláltsági Állapot Vizsgálatot (COSI). Magyarország eddig 3 alkalommal – 2010-ben, 2016-ban és 2019-ben – vett részt a vizsgálatsorozatban, a következő adatgyűjtést pedig idén őszre tervezik. Az eredmények arról adnak majd képet, hogyan változott itthon az alultáplált, túlsúlyos vagy elhízott gyerekek aránya az elmúlt években. A legutóbbi, 2019-es adatok szerint a magyar hétévesek negyede súlyfelesleggel küzdött - írta a hazipatika.com.
A vizsgálat tehát fontos információkkal szolgál majd a kisiskolásokról, a konteóhívők mégis azt kezdték terjeszteni a felmérésről, hogy tulajdonképpen „kísérleti nyúlként” bánnak majd a gyerekekkel. Az álhírterjesztők célja, hogy rávegyék a szülőket arra, hogy utasítsák vissza gyermekük nevében az adatgyűjtést – hívta fel a figyelmet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet.
A COSI-hoz – amelyet Magyarországon az OGYÉI koordinál – már több mint 40 európai ország csatlakozott az elmúlt években. Az idei felmérést mintegy 180 hazai általános iskolában végzik majd el, mégpedig az 1. és 2. osztályos tanulók körében. A vizsgálat során mindössze a gyerekek testsúlyát, testmagasságát és derékkörfogatát mérik meg az iskolák védőnői, kitöltetnek továbbá egy kérdőívet az iskolai és otthoni táplálkozási szokásokkal kapcsolatban. Ezenfelül néhány kiválasztott tanulónál testösszetétel-mérést és részletes táplálkozási vizsgálatot is elvégeznek.
A vizsgálati eredményeknek azért is lesz nagy jelentőségük, mert segítségükkel lehetővé válik az egészségfejlesztő programok célzott kidolgozása.