A vezető pozíciókra pályázó jelöltekről többnyire már hónapokkal a jelölés előtt folynak a találgatások.
Az MTA-ban is érik a tisztújítás. Miután az intézmény mostani elnöke, a minisztériummal több mint egy évig hiába hadakozó Lovász László matematikus 2020 májusában kitölti maximálisan lehetséges két hároméves terminusa közül a másodikat, őt már nem lehet újra jelölni. Az elnöki poszt mellett az alelnöki és a főtitkári tisztségeken is új akadémikusok várhatók - írta a Quibit.hu.
A lap egy neve elhallgatását kérő MTA-közeli forrástól úgy értesült, hogy a soron következő akadémiai elnökválasztás több ponton is eltér az ilyenkor szokásostól. Ezúttal ugyanis az akadémiai osztályoknak szokatlanul korán, már október 29-én meg kell nevezniük jelöltjeiket az összes elöljáró tisztségre. Forrásunk szerint a jelölőbizottság már november első hetében össze is ülne a tisztségviselők mielőbbi megválasztása érdekében.
A sietség oka az lehet, hogy a kutatóhálózatot érintő strukturális változások még korántsem értek véget, a folytatásra pedig már 2020. január 1-jétől sor kerülhet. Feltehető, hogy ezért kell ilyen korán eldőlnie annak, ki áll majd a hazai tudományos élet fellegvárának élén. Akadémiai berkekben az MTA elnöki pozíciójára a Qubit forrása szerint a legesélyesebbnek Freund Tamás neurobiológust, az MTA jelenlegi alelnökét, a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet igazgatóját tartják.
Az alternatív elnökjelöltek között állítólag felmerült többek között Lamm Vanda jogtudós, a gazdaság- és jogtudományok osztályának elnöke, valamint a filozófiai és történettudományok osztályát erősítő Pléh Csaba kognitív tudós, az MTA korábbi főtitkárhelyettesének neve is, de a listákat a biológiai tudományok osztályának jelöltje, Freund vezeti. Egy a Qubitnek nyilatkozó kutató szerint az akadémián nyílt titok, hogy a jelenlegi elnök, Lovász már meg is kérdezte a neurobiológust, vállalná-e a megbízatást, Freund pedig igent mondott. A teljes cikk itt olvasható
Freund Tamás nyilatkozata a témában itt olvasható