• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Furcsa segélyhívások – amikor a mentőt napozóhoz hívják

Lapszemle Forrás: delmagyar.hu

Fuldokló papagájhoz, reklámfigurához és békésen napozó emberhez is hívtak már mentőt az utóbbi időben.

Rendszeres az is, hogy a fiatalok bulik után ingyen taxinak használnák a kocsit és személyzetét. Az Országos Mentőszolgálat dél-alföldi regionális mentőszervezetéhez is évente több olyan hívás fut be, mely még a legedzettebb mentésirányítókat is meglepi – olvasható a Délmagyar – online oldalán.

Egyebek közt letörött körömhöz, tévékapcsoló megjavításához, villanykörte cseréjéhez hívták tavaly a mentőket Nagy-Britanniában. Az Anglia déli részén ténykedő South Central mentőszolgálat annyira megelégelte a cseppet sem életmentő fontosságú telefonhívásokat – amelyekből több mint ezer volt 2011-ben – hogy kampányt indított a lakosság felvilágosítására, mire is való a segélyhívó szám, és hogy tudatosítsa: valódi életveszélyben lévő emberek halhatnak meg, miközben mások teljesen feleslegesen kérik a mentők segítségét.

Nem kell azonban messzire menni, az extrém segélykérő telefonhívásokért, hiszen ezekből sajnos minden évben az Országos Mentőszolgálat Dél-alföldi regionális mentőszervezetéhez is érkezik néhány. A legutóbbi eset alig két hónapja történt: a telefonáló kétségbeesetten hívott bennünket, hogy a papagája fuldoklik – nyilatkozta Mulati Árpád, a megyei irányítócsoport vezetője. Amikor tájékoztattuk arról, hogy inkább állatorvosra lenne szüksége, felháborodott és feljelentéssel fenyegetett, amiért elutasítottuk a segítséget.

Persze van olyan eset is, amikor nem teljesen egyértelmű az első pillanatban, hogy nincs dolguk a mentőknek. Amikor nyáron Szentesről, a Kurca partjától nem messzire lévő lakóházból érkezett a bejelentés: lehet, hogy megöltek valakit, mert egy ember órák óta fekszik furcsa pózban a nádasban, a rendőrökkel együtt érkeztek sietve a helyszínre. A nagy felhajtást látván az úr felült és csak annyit kérdezett csodálkozva: itt nem lehet napozni?

Ennél az esetnél is volt azonban extrémebb, amikor szinte filmbe illő mentőakciót szerveztek a semmiért. Mulati Árpád így emlékeszett vissza az esetre: Meggyőző hívás érkezett éjszaka a központba arról, hogy az illetőt bántalmazták, kulcsát elvették, egy ágy mellett fekszik és fáj mindene. A rendőrséggel együtt vonultunk a megadott lakcímre, és mivel nem nyitott senki ajtót, betörtük. Ez éjjel 2 órakor volt, a szomszédok pedig csodálkozva jöttek elő a nagy robajra. Tőlük tudtuk meg, hogy nem véletlenül nem találtunk senkit a lakásban: a tulajdonos a pszichiátrián feküdt és onnan telefonálgatott.

Persze akadt olyan eset is a megyében, amikor a jószándékú hívások is téves riasztásnak bizonyultak. Ugyancsak rendőrséggel együtt vonultak ki a mentők egy bejelentés után a Rókusi körútra, ahol állítólag valaki le akart ugrani az egyik házról. A négyemeletesre kifüggesztett reklámfigura miatt a következő két napban még nagyjából 25 riasztás érkezett.

Ezekhez a hívásokhoz képest akár jelentéktelennek is tűnhetnek azok, melyek a nyári szünet kezdetével pár héten keresztül rendszeressé válnak: nyilvános fülkékből hívogatják a mentőket a gyerekek. Ezek csak bosszantóak, hiszen a központban valamennyi ilyen számot ismerik, és egy helyszínre érkező rendőri egység ígéretekor mindig megszakad a vonal. Szintén nem indul el egyetlen egység akkor sem, amikor ünnepek környékén fiatalok telefonálnak azzal a kéréssel, hogy mivel elment az utolsó busz, vigyék őket haza.

A technika fejlődésével az indokolatlan és rosszindulatú hívások száma egyébként drasztikusan lecsökkent – árulta el a megyei irányítócsoport vezetője. Ma már minden számot, így a titkosítottakat is látjuk, így például ha valaki ettől eltérő elérhetőséget ad meg, már gyanússá válik. Dolgozóink pedig már rutinosak: pár kérdés elég ahhoz, hogy a legtöbb esetben kiszűrhetővé váljanak a fals hívások.

Mint az a fenti példákból is kiderül – írja a lap – minden álhívás még így sem szűrhető ki. Ez minden alkalommal plusz költséget jelent a mentőknek, melyet ráadásul rá sem terhelhetnek a telefonálóra. Senkitől nem várható el ugyanis, hogy tudja, valóban szükség van-e segítségre, ha viszont ezt feltételezi, joga van telefonálni.