• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gén-etika és a modern Taigetosz: hatalom vagy felelősség?

Lapszemle Forrás: Sonline

Vajon mikor jutunk el majd oda, hogy a tudomány adta isteni hatalmat emberhez méltóan alkalmazzuk?

Erre az alapvető kérdésre kereste a választ Czeizel Endre a Kaposvári Egyetem legutóbbi tudósklubjának meghívottjaként. Az lesz majd az igazi, amikor értjük, milyen külső tényezők miket okozhatnak az ember génállományában, s a tudás birtokában meg tudjuk előzni a bajt, mondta az orvos-genetikus Genetika-Gén-etika című előadásában többször is utalva egy, a kutatócsoportja által 2004-ben készített kutatás eredményeire. S az ennek kapcsán felvetett gén-etikai kérdésekre – olvasható a Somogyi Hírlap – online oldalán.

Van-e például joga az embernek ellentétes nemű gyerekre vágynia akkor, ha már van egy vagy több egynemű gyereke – tette fel a kérdést Czeizel Endre. Manapság ez az egyik legvitatottabb kérdés e témában. Persze lehet ezen vitatkozni. Én azt tudom, hogy ma már van lehetőség ennek befolyásolására ártalmatlan módszerrel. S azt hittem, érdemes volna ezt a módszert alkalmazni Magyarországon is. Hiszen kevés gyerek születik, s esetleg, ha a gyerekes családok tudatában vannak annak, hogy biztosan más nemű lesz a következő gyerek, vállalnának újabb terhességet – tette hozzá Czeizel Endre.

Korábban úgy képzeltük – folytatta az orvos-genetikus –, 2003 után már csak pénzkérdés lesz, hogy valaki megismerje a teljes géntérképét, s ezzel együtt a genetikai sorsát. Hiszen ez valahol benne van a DNS-ünkben. Ám szeretném hangsúlyozni, hogy nem a végzetünkről van szó. Hiszen a gének csak a lehetőség birodalmát jelentik. Hogy abból mi valósul meg, az a külső tényezőktől függ; milyen társadalomba, családba születünk, milyen iskolába járunk. Ám mostanra már bizonyos, még korántsem tartunk ott, hogy az orvosok a géntérkép birtokában meg tudnák mondani az embereknek, mit kell tenniük ahhoz, hogy az élet lehetőségeiből a maximumot hozzák ki – emelte ki Czeizel Endre, aki úgy véli a géntérképezés mindemellett csodálatos elvi és gyakorlati eredmény, mert az emberek legnagyobb vágya megvalósulni látszik, ami már Szókratesz korában is megvolt: ismerd meg önmagad!

Mégis van egy nagy problémám orvos-genetikusként – folytatta Czeizel. Ha én akarom tudni a saját sorsomat, s arról felelősséggel döntök, ahhoz jogom van. Ám van-e joga dönteni a szülőnek leendő gyereke sorsáról? – tette fel a kérdést előadásán az orvos-genetikus, aki nem kevesebbet állított Kaposváron, mint hogy modern Taigetosz az, amit manapság a nők egyes esetekben tesznek. Hogy érthető legyen a történet, tudni kell a magzatvédő vitamin fontosságáról – folytatta Czeizel. Amennyiben a nők ilyen vitamint szednek a fogamzás előtti időszakban, 90%-ban ki lehet védeni az idegcsőzáródási rendellenességnek az előfordulását. Míg Hollandia vezet, a nők 73 %-a szed magzatvédő vitamint, Magyarország e tekintetben az utolsó 6 %-kal. Ez azért is elkeserítő, mert a felmérésünkből az is kiderült, az ilyen rendellenességgel fejlődő magzatot 99 %-ban elvetik a nők. Erre mondom én, hogy amit most csinálunk, az a modern Taigetosz. Ugyan nem várjuk meg, amíg megszületik a gyerek, hanem a 18-20. héten, amikor kiderül, hogy „beteg", megszakíttatjuk a terhességet – húzta alá az orvos-genetikus.