• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gerinces ország gyógyuló kis betegei

Lapszemle Forrás: Magyar Hírlap

Egyre nagyobb problémát jelent Magyarországon a gerincferdülés, azaz a scoliosis.

Korábban a népesség csupán négy-öt százalékát érintette e kór, manapság már 10-15 százalékát – mondta Kerekes Éva. Az ortopéd szakorvos szerint érdemes odafigyelni a korai tünetekre: a törzs-kar háromszög nem szimmetrikus, a medence megbillen vagy előrehajláskor a mellkas deformált, a váll aszimmetrikus.

A betegség kialakulásában szerepe van az öröklődésnek, továbbá annak, hogy a mai fiatalok nagyobbra nőnek, mint elődeik, nehezebb táskákat cipelnek, életmódjuk mozgásszegény, fizikai munkát nem végeznek, nem sportolnak, s nem táplálkoznak egészségesen.

Serdülőkorban a hirtelen növekedésnek mindig figyelmeztető jelnek kell lennie a szülő számára, hogy kialakulhat e betegség – fejtette ki a szakorvos, aki szerint nagyon fontos a mielőbbi észlelés. A gerincferdülést általában iskolai szűrővizsgálaton veszik észre, vagy pedig a szülő viszi a gyermeket szakvizsgálatra.

Gyakran, akár havonta kellene tüzetes megfigyelést végezni, hogy a baj mielőbb kiszűrhető legyen. A doktornő rámutat, különösen a lányok veszélyeztetettek, hiszen tíz betegből nyolc közülük való, s csak kettő fiú.

Hogy a korzett (fűző) vagy a műtét a „jobb" megoldás, arra Marlok Ferenc nemzetközi hírű ortopédműszerész-mester azt mondja: „Volt nálam egy hölgy, aki kint dolgozik Angliában, majdnem hatvanfokos görbület van a gerincén. Azt mondta, tíz év múlva dönti el, vállalja-e a műtétet. Helyesen döntött. Mi azon vagyunk, hogy 18 éves korig ne kelljen műtétről határoznia a betegnek, mert még a szülő-gyermek kapcsolat is rámehet erre.

A műtét után ugyanis a gyerek azzal vádolhatja majd a szüleit – erre több példa is van –, hogy az ő feje fölött döntöttek. És mindig benne marad a kérdés, mi lett volna, ha… Hagyni kell, hogy ő döntsön a sorsáról, hiszen a műtét visszafordíthatatlan – tette hozzá. Sokan attól félnek, hogy a korzett izomsorvasztó hatású. Marlok Ferenc szerint ez nem igaz, hiszen ebben a kemény „műanyag páncélban" mindent lehet csinálni, úszni, futni, biciklizni, korcsolyázni.

Egy korzett több mint kétszázezer forintba kerül, s az évek alatt több is kellhet belőle. Bár az egészség minden pénzt megér, főleg, ha az ember gyermekéről van szó, azért a mai világban mégsem mindegy, mekkora lesz a számla végösszege. A fűző száz százalékban tb-finanszírozott, sőt a család emelt összegű családi pótlékot, utazási kedvezményt és közgyógyigazolvány is kap.