• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gerincprobléma már alsóban: egy nagymama harca a gyerekekért

Lapszemle Forrás: sonline.hu

Az iskolatáska súlya még mindig meghaladja a jogszabályban előírt mértéket.

Mivel a jogszabályi előírás ellenére a gyerekek iskolatáskájának súlya meghaladja a megengedhetőt, jogszabály-módosítást javasolt az emberi erőforrások miniszterének Szabó Máté. Az alapvető jogok biztosa a gyermekek egészséges környezethez való jogát áttekintő projektje részeként indított vizsgálatot az iskolatáskák súlyával kapcsolatban, hiszen a túlságosan nehéz táska mindennapos hordása gerincfájdalmakhoz, súlyosabb esetben elváltozásokhoz is vezethet – írja sonline.hu portálja.

Kifejezetten jó hírnek is minősíthetnénk az előbbit, ha nem ismernénk pontosan, több mint öt évre visszamenőleg az ügy részleteit. Számos sikertelen próbálkozás után egy somogyaszalói nagymama, Ballay Attiláné 2007 szeptemberére eljutott odáig, hogy az akkori oktatási, majd egészségügyi miniszterhez, az oktatási jogok biztosához fordult, konferenciát szervezett, ahol egy ajánlást is megfogalmaztak. Tette mindezt azért, hogy elérje: a gyerekek ne cipeljenek az iskolába táskájukban a saját testsúlyuk egynegyedének megfelelő súlyú könyvet!

Erre akkoriban fölfigyelt Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, s kezdeményezésére döntött úgy az oktatási minisztérium, hogy az alsó tagozatos gyerekek tankönyveinek össztömege, amit egyszerre cipelnek, nem lehet több testsúlyuk tíz százalékánál. Kötelezték ugyanakkor az iskolákat, hogy az órarendek összeállításánál vegyék figyelembe: a szükséges könyvektől ne legyen ennél nehezebb a táska.

Az akkor elért eredményekkel nem volt kifejezetten elégedett Ballay Attiláné, mert már akkor úgy nyilatkozott számos iskolaigazgató, hogy ilyen alapon nem lehet órarendet készíteni. Ráadásul, inkább csak első, második osztályban vették viszonylag komolyan a rendelet betartását. Az első két osztályban sok iskolában a padokban maradnak a könyvek délutánonként. Ám később már otthon is készül a gyerek, így hazaviszi a könyvei egy részét, majd különórára rohan, s arra már reggel viszi magával a cuccot. S ha a tízórait is otthon csomagolják neki, annak is van súlya.

Szabó Máté közleménye szerint, most több iskolában is megmérette a tanulók táskáját, és azt tapasztalta, hogy a súlyuk mindenütt jelentősen túllépte a határértéket.