Az emberek rendszerint csak az elhunytakat tekintik áldozatnak, pedig több áldozata van minden tragédiának.
A baleseteket, katasztrófákat szinte mindig az áldozatok száma alapján tartjuk számon: a Germanwings gépének tragédiája március 24-én százötven emberéletet követelt – írja az mno.hu portálja. A sajtó azóta sem győzi ecsetelni, mi vezethetett a pilóta szinte biztosan szándékos cselekedetéhez. Az emberek rendszerint csak az elhunytakat tekintik áldozatnak, pedig több áldozata van a repülőgép-szerencsétlenségnek, mint azt elsőre gondolnánk – húzta alá Faludi Viktória tanácsadó szakpszichológus.
A balesetek részeseinek lelki problémái mellett kevés szó esik azokról, akik ugyan közvetve, de felelősséget érezhetnek egy-egy tragédia miatt. Mert elég csak belegondolni abba, mi játszódhat le azoknak az orvosoknak, kollégáknak, rokonoknak vagy barátoknak a fejében, akiknek minimális rálátása volt a Germanwings-katasztrófát okozó pilóta lelki egészségére.
Mert ugyan ez még hivatalosan nem jelenthető ki, már szinte biztosra vehető – és gyakorlatilag mindenki tényként kezeli –, hogy a százötven ember életét követelő tragédia az ő számlájára írható. Környezete mégis csak utólag emlegeti súlyos problémáit: lelki gondjait, depresszióját, korábbi öngyilkossági szándékát, látásvesztéstől való félelmét. Elgondolkodtató az is, hogy a pilótaképzés pszichológiai tesztje mentálisan egészségesnek találta a fiatalembert. Kérdés tehát, mennyire okozhat ilyen esetben jogosan bűntudatot az, ha valaki gyanúsnak találta viselkedését, mégsem kereste a módját annak, hogy ezt jelezze a megfelelő embereknek – jegyzi meg a portál. A teljes cikk