Magyarországon szinte minden patikában, cirka kétezerben van személyre szabott gyógyszerkészítés.
A gyógyszerészek tevékenységét a Magyar Gyógyszerészkönyv szabályai határozták meg. A 2015-ben megjelent, hetedik kiadás még lapozható volt. A legújabb, nyolcadik kiadás viszont elektronikus formában került a gyógyszerészek elé - írta a sonline.hu.
– A gyógyszerészkönyvek általában már megjelenésük pillanatában tartalmaztak elavult dolgokat, ezeket nehéz volt mindig javítani – mondta el a lapnak Szabó Péter, a Somogy Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. – Mostantól csak egy gombnyomás és frissül a tartalom, naprakészek leszünk, ha valami változik a receptekben. A magyar gyógyszerészkönyv tartalma mostantól az európai uniós követelményeknek is megfelel. Az unióban azonban nem minden országban elérhetők a személyre szabott készítmények. Míg Magyarországon szinte minden patikában, úgy kétezerben van személyre szabott gyógyszerkészítés, addig Dániában csupán három gyógyszertár foglalkozik vele. Ezeket a személyre szabott készítményeket csak szakképzett gyógyszerészek keverhetik ki.
– Megértem, hogy haladni kell a korral, de sajnálom, hogy éveken át hatékonynak bizonyult készítmények, amelyeket háziorvosok, gyermekorvosok előszeretettel alkalmaztak, és árban is elérhetőnek bizonyultak, megszűnnek. Nemcsak nekünk, hanem az orvosoknak is ki kell tapasztalniuk, hogy a bevált orrcseppek és köptetők helyett mit írjanak fel a pácienseiknek – mondta Tóthné Kalota Veronika, a kaposvári Északnyugati Patika gyógyszerésze.
A nátrium-bromid és az ephedrin is feketelistás a gyógyszerészkönyv szerint. – A bórax, amelyet gyerekeknél szájpenészre használtak szintén kikerült a forgalomból a mérgező hatása miatt – tájékoztatott Szabó Péter.