A kabinetminiszter nem tud arról, hogy az NNK vizsgálja-e a műtőkben az aggályos klímahelyzetet.
A kormány továbbra is fenntartja, hogy nem fordulhat elő, hogy azokban a műtőkben, ahol nyáron is operálnak, ne legyen megfelelően működő klimatizálás. Így reflektált a pénteki Kormányinfón Gulyás Gerely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Magyar Hangnak arra a kérdésére, amelyben azt firtatták, hány jelzés érkezett a kormányhoz vagy hivatalaihoz arról, hogy probléma van a műtői klímákkal - tudósított a medicalonline.hu.
A miniszter szerint azért sem futhatott be ilyen panasz a kabinethez, mert a megfelelő technikai ellátásról elsősorban az intézményvezetőknek, ha nincs rá forrásuk, akkor az Állami Egészségügyi Ellátó Központnak (ÁEEK), vagy az illetékes tárcának kell megoldania. Gulyás Gergely úgy vélte, a kórházak összköltségvetéséhez képest elenyésző összegről van szó, de ha valamely szolgáltató saját hatáskörben ezt nem tudja megoldani, kérjen segítséget a fenntartótól.
A kabinetminiszter nem tud arról, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vizsgálja-e a műtőkben a fertőzés-, beteg- és orvosbiztonság szempontjából egyaránt aggályos klímahelyzetet. A fertőzésveszély kapcsán felmerült az is, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) jogerős bírósági ítélet ellenére sem adja ki az egyes kórházakban előforduló nosocomiális infekciók számát. Gulyás Gergely erre úgy reagált: „jogerős bírósági döntésnek eleget kell tenni”.
"A kormányinfó után alig egy órával telefonon hívta szerkesztőségünket az Emmi Sajtó és Kommunikációs Főosztályának vezetője, Császár Attila, aki arról tájékoztatott: téves a kormányinfón feltett kérdésünkben foglalt állítás, miszerint nem adták ki a fertőzésekre vonatkozó információkat. Ezzel szemben a valóság az, hogy augusztus 6-án mintegy negyvenezer oldalnyi dokumentumot juttattak el a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szervezetnek. A Kúria hosszú pereskedés után júniusban kötelezte a minisztériumot a TASZ által kért adatok átadására" - egészítette ki az eredeti tudósítását a magyargang.org.
(Fotó: MTI/Máthé Zoltán)