Elvileg stratégiai ágazat, mégis egyre nehezebben boldogul Magyarországon a gyógyszeripar.
A magyarországi termelőkapacitással rendelkező magyar gyógyszercégek, a Richter, az Egis, a TEVA és a Sanofi egyetlen év alatt több mint 1155 milliárd forinttal, a teljes magyarországi nemzetgazdasági hozzáadott érték (GVA) 4,8 százalékával járultak hozzá 2010-ben Magyarország gazdaságához. Ez az összeg 2008 és 2010 között összesen csaknem 2704 milliárd forintot tett ki, és folyamatosan emelkedik – állapította meg a Századvég Gazdaságkutató Zrt.
Ugyancsak egy Századvég-kutatása eredménye, hogy immár arról is konkrét adatok vannak, mekkora hozzáadott értéket képviselnek a magyar gazdaság számára azok az innovatív cégek, amelyek ugyan nem nálunk állítják elő, de itt (is) értékesítik készítményeiket. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének 24 tagvállalata a közvetlenül és közvetett hatások révén a GVA 0,9 százalékával, együttesen 204,8 milliárd forint hozzáadott értéket állított elő 2012-ben - írja a vg.hu.
A gyógyszeriparnak kitüntetett szerepe van tehát a magyar gazdaságban, jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy bekövetkezzen és tartós legyen a növekedési fordulat – ezeket a gondolatokat szinte minden alkalommal hangsúlyozták a kormány szereplői is, amikor stratégiai megállapodást kötöttek az iparág kiemelt szereplőivel. Érdemes visszaidézni: egy multinacionális nagyvállalat, a Coca-Cola után, még 2012-ben egy teljes egészében magyar tulajdonban lévő gyógyszervállalat, a Richter lett a kormány második, a gyógyszercégek közül pedig az első stratégiai partnere. 2013-ban a TEVA-val, a Sanofival és az Egisszel, legutóbb, idén márciusban pedig a Servier-vel kötött stratégiai partnerségi megállapodást a kormány.
A lényeg mindazonáltal nem változott: az iparágat sújtó különadók maradtak, a finanszírozási rendszer továbbra is a rövid távú érdekeket, a megtakarítást tartja szem előtt. Megszorítások, visszavágások, sőt iparági különadók, különösen a válság óta, szinte mindenütt vannak, de azok mértéke meg sem közelíti a hazai extra adókét és befizetésekét. Ezek világszinten is kiemelkedően magasak.
További részletek a Világgazdaság online oldalán