Járványban a hamisítási piac slágertermékei az orvosi maszkok, a fertőtlenítők, a védőruházatok és az oxigénellátást támogató készülékek voltak.
A koronavírus-járvány miatt számottevően emelkedhet Magyarországon is a hamisított gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök aránya – mondta Ilku Lívia, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője a Világgazdaságnak.
Hazánkban a hamis gyógyszerek évente több mint százmilliárd forintnyi kárt okoznak, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) honlapja 67 olyan weboldalt sorol fel, amelyek a hatóság vizsgálata szerint hamis termékeket forgalmaznak.
Ilku Lívia szerint a hamisítási iparág úgy működik, hogy a termékgyártók egyrészt kiszolgálják a keresletet, másrészt figyelik a jelentkező termékhiányt. Az elmúlt hónapokban a hamisítási piac slágertermékei az orvosi maszkok, a fertőtlenítők, a védelmi ruházatok és az oxigénellátást támogató készülékek voltak. A Covid–19 miatt ezeknek az orvostechnikai eszközöknek a szűrésére egyébként is odafigyeltek a nemzetközi bűnmegelőzési hatóságok, és akciók is indultak az eszközök fokozott ellenőrzésére.
Amikor megjelentek a koronavírus lehetséges terápiái, az erre szolgáló termékeknek a hamis változatai is feltűntek gyógyszerpiacon, és időről időre árulnak hamis vitaminkészítményeket és immunerősítőket is
– hangsúlyozta.