A túlsúly és a mozgásszegény életmód, de az egyoldalú táplálkozás is felelős azért, hogy a gyerekek immunrendszerén rés keletkezik.
A lepkehimlő több hónapja tartja rettegésben az óvodások és iskoláskorú gyerekek szüleit, pedig valójában egyáltalán nincs ok különösebb aggodalomra - írja a magyarnemzet.hu.
– A betegség a legtöbb esetben ártalmatlan és néhány nap pihenés a gyógyír rá – mondta Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. A szakember kifejtette, a fertőzés elég látványos: a két orcán megjelenő kiütések olyanok, mintha egy pillangót formálnának, de jellemző tünetei még a betegségnek a testszerte megjelenő apró kiütések és a hőemelkedés is.
– Általában néhány nap gyengélkedést, náthás tüneteket, izomfájdalmat, esetleg lázat követően jelennek meg a jellegzetes, lepke szárnyait idéző kiütések, amelyek az immunrendszer válaszreakciójával függenek össze, és valójában a vírusürítés, a fertőzőképesség megszűnését jelzik. Az általános szabály érvényes itt is, ameddig rossz a közérzete, lázas, addig ne menjen közösségbe – közölte a szakember, kiemelve, hogy lepkehimlő tehát kezelés nélkül is gyorsan gyógyuló vírusfertőzés, enyheségét mutatja az is, hogy minden ötödik fertőzött tünetmentesen vészeli át, így észre sem veszik sem ők, sem a környezet a „betegséget”.
Jobb félni, mint megijedni?
A doktornő arról is beszélt, a Covid óta a társadalom sokkal érzékenyebben kezeli a különféle betegségeket, és ezt a szorongást csak tovább erősíti a tény, hogy az elmúlt években bőven kijutott a különféle fertőzésekből. A Covid, az influenza és az RSV-vírus sem kímélte a legkisebbeket, a hányás-hasmenéses vírusokról nem is beszélve.
– A Covid-járvány óta sokkal több, a korábbiakhoz képest többszörös megkeresés érkezik az alapellátó gyermekorvoshoz. Ennek egyik oka, hogy a bezárások, a maszk használata a többi vírust is visszaszorította, amelyek most „revansot vesznek”, azaz mivel a kiesett években kevesen váltak védetté, most sok fogékony gazdaszervezetet találnak. Idén a nagyon enyhe tél is kifejezetten kedvezett a fertőzések terjedésének – fejtette ki.
Havasi Katalin emlékeztet, az egyre növekvő esetszámok mögött nem csupán az enyhe tél és a Covid miatti elszigeteltség okolható, hanem a gyerekek általános állapota: a romló egészségi tendencia, a túlsúly és a mozgásszegény életmód, de az egyoldalú táplálkozás is felelős azért, hogy a gyerekek immunrendszerén rés keletkezik.
További részletek a cikkben.