• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyerekszáj: 12 év, három lyukas fog

Lapszemle Forrás: Délmagyarország Online

Átlagosan 3 lyukas foga van Csongrád megyében egy 12 éves gyereknek.

Egy 12 éves magyar gyereknek átlagosan 4 rossz foga van. A Csongrád megyei helyzet országosan a legjobb, azonban nálunk is 3 a szuvas, hiányzó és tömött fogak száma ebben a korosztályban. Az ok elsősorban a nemtörődömség – rossz szokások, valamint a fogápolás és a rendszeres szűrések elhanyagolása – írja a Délmagyar – online.

A legjobb fogazattal a német gyerekek rendelkeznek: a lyukas, hiányzó és tömött fogak száma a 12 éves korosztályban ott mindössze 0,7. Svájcban, Hollandiában és Dániában sem éri el ez a szám az egyet. A magyarokéhoz hasonló fogazati állapottal rendelkeznek a lengyelek, Boszniában azonban már közel 5 rossz fog jut átlagosan egy ilyen korú gyerekre. Ezt a felmérést Magyarország különböző városaiban is elvégezték, amelyből kiderül: Csongrád megyében a legjobbak a gyerekek fogai. Szegedet mindössze Bóly előzi meg az abszolút toplistán: a Tisza-parti városban átlagosan 2,6 rossz foguk van a 12 éveseknek, Bólyon egy tizeddel kevesebb. Mórahalmon ugyanakkor jóval magasabb: 3,4 ez az arány. A győri gyerekek fogai a legrosszabbak az országban: ott – ebben a korosztályban - átlagosan 5,6 rossz fogat számoltak.

Az elkeserítő helyzet oka elsősorban a nemtörődömség: egyszerűen nem foglalkozunk megfelelő módon a szájhigiénével.
A probléma rögtön csecsemőkorban kezdődik, amikor a szülők cumisüvegből kínálják cukros üdítővel és teával a kicsiket. Amellett, hogy már ekkor nagy kárt tesznek ezzel a fogazatban, hozzá is szoktatják a kicsiket az édes ízekhez – hangsúlyozta Pinke Ildikó, megyei szakfelügyelő főorvos, egyetemi adjunktus. Ezután a gyerek már biztos, hogy rendszeresen nassol majd, a túlfinomított szénhidrátok túlzott fogyasztása viszont nem tesz jót a fogaknak – fűzte hozzá a szakember, aki elmondta azt is, a fogápolással is komoly gondok vannak hazánkban – elég csak megnézni néhány fogyasztási adatot.

Fogkrém csupán a háztartások 81 %-ban található meg, évente ebből átlagosan 3 tubussal használunk el. Fogkeféből pedig az ajánlott 4 helyett mindössze 1,2 darabot vásárolunk. Már ezeket a megdöbbentő számokat is nehéz a pénztelenséggel magyarázni, azt azonban mindenképpen, hogy a lakosságnak csupán 52 százaléka keresi fel évente egyszer fogorvosát. A szűrővizsgálatokért ugyanis a körzeti rendelőben nem kell fizetni – éppen azért, mert a legjobb terápia, ha megőrizzük épen fogainkat.

Az, hogy ma már nincs egészségnevelés az iskolákban, az oktatási rendszer hibája – hangsúlyozta Vályi Péter, a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Kar parodontológiai tanszékének adjunktusa. Dentálhigiénikusokat is csupán úgy képeznek ma hazánkban – függetlenül az egészségügyi oktatóhelyektől –, hogy nincs gyakorlati órájuk. Pedig nagy szükség van rájuk, hiszen ők végzik a szűrések egy részét, a fluoridos kezeléseket, vagyis azokat a megelőző vizsgálatokat, amelyek fontosak az egészséges fogazat megőrzése érdekében – mondta a parodontológiai tanszék adjunktusa, hozzátéve: éppen ezért a klinikán 2013-tól a terveink szerint elindítjuk ezt a képzést, így a fluoridprevenciós kutatások után ebben is úttörő lesz a szegedi egyetem.