• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyermekvédelmi szakmai nap a Zala megyei kórházban

Lapszemle Forrás: zaol.hu

Egyre több a bántalmazott gyermek, s néha a szülői gondatlanság is ijesztő formákat ölt.

Ezt dr. Gárdos László mondta egy csütörtöki szakmai összejövetelen, amely a gyermekvédelmet tűzte napirendre. A program a Zala Megyei Kórházban zajlott, ahol gyermekorvosok, gyermekháziorvosok és szakdolgozók nyerhettek betekintést meghívott szakemberek jóvoltából a gyermekvédelmi és gyermekjóléti szolgálatok hatósági és egyéb tevékenységébe, megkönnyítve ezzel a közös munkát – olvasható a zaol.hu portálján.

Az utóbbi évtizedekben egyre erőszakosabbá vált a világ, aminek eredményével néha a kórházak gyermekosztályain is szembesülünk – mutatott rá dr. Gárdos László, a megyei kórház gyermekosztályának vezetője. Ráadásul bizonyítani is nehéz a bántalmazást, hiszen gyakorta két tanú van, a szülő és a gyermek. A gondatlanság extrém formáival is találkozunk, amikor az "alternatív gondolkodású" szülők nem engedélyezik a gyermek kezelését vagy bizonyos vizsgálatok elvégzését, s ezzel az egészségét, szélsőséges esetben az életét veszélyeztetik. Az egészségügy amolyan alarmírozó rendszerként működik az ilyen esetekben, de hogy jól láthassuk el ezt a feladatot, szükségünk van a friss ismeretekre és gyermekvédelmi szakemberek segítségére.

A programot a kórház jogi és ügyfélszolgálati irodája szervezte. Mint Albrecht Annamária szociális munkás elmondta, a kórház már 2006-ban együttműködési megállapodást kötött a Zalaegerszegi Családsegítő Szolgálat és Gyermekjóléti Központtal, amelyben rögzítették és szabályozták a veszélyeztetett, illetve krízishelyzetben lévő kiskorúak és várandós anyák ügyében történő intézkedések folyamatát.

Törvény szabályozza, hogy az egészségügy miként vesz részt a gyermekvédelemben, ám az elmúlt évek tapasztalatai azt jelzik, hogy ez nem fedi le azokat a problémákat, amelyekkel a gyermekorvosok és az őket segítő szakdolgozók a mindennapi munkavégzés során szembesülnek. Az osztályon hosszabb ideig kezelt gyermekek óhatatlanul részévé válnak az ott dolgozók életének, akik szakmai és emberi okokból is szeretnék minél nagyobb biztonságban tudni az otthonába bocsájtott kis pácienst. Fontos tisztában lenniük azzal, mit kell és mit szabad tenniük, ha a gyermek bántalmazás miatt került be, vagy egyéb veszélyeztető magatartást, helyzetet észlelnek a környezetében.

Ha rendszeres és durva verésről van szó, akkor nincs más megoldás, a gyereket ki kell emelni, mert a szülő alkalmatlan a feladatai ellátására. A hanyagság, fegyelmezetlenség, az italozás vagy a drog miatt veszélyeztetett gyerekek oltalma az egész társadalom ügye kell hogy legyen, mi, egészségügyiek csak egy szeletét adhatjuk ennek – húzta alá dr. Batka Jenő gyermekorvos, aki hozzátette azt is, hogy nem minden esetre gyógyír a hivatalos eljárás megindítása.

A szakmai nap keretében számos előadás hangzott el a gyermekvédelmi jelzőrendszerről, a gyámhivatali munkáról, az örökbefogadásról, a védőnők feladatairól, továbbá a gyermekjogok érvényesüléséről az egészségügyben. A meghívott előadók a szociális és gyámhivatal és egyéb gyermekvédelmi intézmények szakemberei voltak – írja a portál.