A mikrobióta széklettranszplantáció lényegesen hatásosabb és költséghatékonyabb az egyik leggyakoribb kórházi fertőzés ellen, mint az antibiotikumos kezelés.
Zöld utat adott egy úttörő kezelésnek a brit egészségügyi és szociális ellátásért felelős minisztérium végrehajtó testülete: több száz beteget kezelhetnek egészséges emberek székletéből vett bélbaktériumokkal - írja a Guardian nyomán a szeretlekmagyarorszag.hu.
Az Országos Egészségügyi és Gondozási Kiválósági Intézet (NICE) engedélyezte a mikrobióta széklettranszplantációt olyan betegek számára, akik számára sikertelen volt az eddigi kezelés kettő vagy több Clostridium difficile-fertőzés esetében.
Ezt a Clostridium difficile nevű baktérium okozza, amely az egyik leggyakoribb kiváltó oka a kórházi fertőzéseknek. A kórokozó olyan álhártyás vastagbélgyulladást okoz, amely komoly hasmenéssel jár; beteg és gyenge emberekre nézve különösen nagy veszélye van - olvasható a Házipatika oldalán. A fertőzést általában antibiotikumokkal kezelik, mivel azonban a kórokozó bizonyos esetekben ellenáll, ezért szuperbaktériumnak is nevezik.
A forradalmi kezelés során a beteg bélbaktériumait állítják helyre azzal, hogy a donor székletekből vett baktériumokat és mikroorganizmusokat a belébe juttatják. Erre többféle módszer is van: lenyelhető tablettával, az orron a gyomorba vezetett csövön keresztül, vagy egy szondán, közvetlenül a vastagbélbe helyezve.
További részletek itt olvashatók.