Hevesben minden hatodik tanuló oktatása gyógypedagógust igényel, de jelentős a szakemberhiány.
Évről évre csak nőtt az oktatásban a sérült gyermekek száma – számolt be róla Ballagó Zoltán, az Egri Tankerületi Központ igazgatója az Eszterházy Károly Egyetemen tartott Gyógypedagógiai Szakmai Nap előtt. A tankerület és az egyetem között régóta szoros az együttműködés, melyet a közeljövőben még tovább szeretnének mélyíteni, egyebek között azzal, hogy hamarosan, várhatóan a 2018 szeptemberétől gyógypedagógiai szak indulhat az egyetemen – írja a heol.hu portálja.
A beszédes adatok között Ballagó Zoltán arról is szólt, a megyei állami fenntartású intézmények tanulói közül is egyre több a sajátos nevelési igényű diák. Közöttük van enyhén értelmi fogyatékos, egyéb értelmi zavarral vagy beszédfogyatékossággal élő gyermek. A tankerületi igazgató azt is hangsúlyozta, az eltelt években növekedett az autista fiatalok száma is. A gyermekek 53 százaléka az integrált oktatásban vesz részt, a többiek pedig gyógypedagógiai intézményekben. Kilenc százalékuk beilleszkedési zavarral küzd. Ezért is tekintik nagyon fontos feladatuknak azt, hogy az integrált oktatáshoz új koncepciót dolgozzanak ki, melynek része az érzékenyítés és a figyelemfelhívás.
A megyénkben minden hatodik tanuló oktatása gyógypedagógust igényel, ezen a területen viszont sajnos szűkebb hazánkban is jelentős a szakemberhiány. A pedagógus-továbbképzések és -átképzés mellett a képzés népszerűsítésére, gyógypedagógia szak indítására is kiemelt figyelmet szentelnek. Hajnal Gabriella a Klebelsberg Központ szakmai elnökhelyettese a tájékoztatón elárulta, a következő időszakban 3,8 milliárd forintot fordítanak a gyógypedagógus szakemberhiány orvoslására – az említett összeg 800 ember bérét jelenti. A szakot választó hallgatók 2017 szeptemberétől 25–75 ezer forintos ösztöndíjat is kaphatnak.