Egykor a csokoládé és a szopogató cukorka is szerepelt a régi gyógyszerkönnyvben, a marcipánt hányás ellen adták a várandósoknak.
Vannak gyógyszerek, melyeket akár több, mint egy évszázada szedünk, miközben azóta fényéveket haladt előre a tudomány. A régi készítmények egy része még ma is hasznos lehet, de többségüket meghaladta az idő. Miért használjuk őket? Ez sokszor azokon az orvosokon is múlik, akik szinte megszokásból, generációról generációra írják fel a betegeknek. Közben a jórészt patikákban összeállított szerek összetétele „mutálódik”. A sok felvetődő kérdésről Dobson Szabolcs gyógyszerésszel, gyógyszerengedélyezési szakértővel, a Magyar Gyógyszertörténeti Társaság elnökével beszélgetett a tudas.hu portál.
Van olyan régi készítmény, ami helyett nem találtak még jobbat?
Például az acetilszalicilsavat ilyennek tekintem, de egyébként az ilyen eset nagyon ritka. A fejlődés az elmúlt évtizedekben tulajdonképpen minden területen hatalmas volt. Inkább jellemző a ma már csak édességként ismert marcipán esete, amit régen terheseknek adtak hányás ellen és roborálószerként, ahogy egykor a csokoládé és a szopogató cukorka is szerepelt a régi gyógyszerkönnyvben. A kodeinről kiderült, nincs köhögéscsillapító hatása, mégis népszerű
Ezek a régi készítmények olyan korban születtek, amikor még más volt a gyógyszerkutatás. Mennyire jellemzőek ezek a szerek arra a korra?
Nagyon. Ha látok egy hatóanyagot, nagyjából be tudom lőni, hogy melyik korból való.A modern gyógyszereknél meghatározó a klinikai vizsgálatok módszertanának a fejlődése.Ha megváltozik a módszertan, kérdés, mennyire érvényesek a régi gyógyszer hatásosságát megalapozó korábbi tudományos eredmények. Itt van például a klasszikus köhögéscsillapító, a kodein, amely több mint száz éven keresztül őrizte a pozícióját. Aztán az elmúlt 2-3 évtizedben kiderült, hogy a modern klinikai vizsgálatok jórészt nem igazolják vissza a tőle várt köhögéscsillapító hatást. Ennek ellenére máig népszerű, mert a hatásának jelentős része placebo, de működik.
Meg lehet-e mondani, hogy zömmel milyen betegségek ellen vethetők be a forgalomban lévő régi szerek?
Sokat használnak fájdalomcsillapításra, vannak antiszeptikumok, lázcsillapítók, de sorolhatnék szulfonamid tartalmú baktériumellenes szereket, nemi betegségek elleni szereket, vagy hashajtókat, köhögéscsillapítókat.
...
Volt-e olyan, hogy egy régi gyógyszert kivontak a forgalomból, majd újra forgalomba hozták?
Igen, ez történt a thalidomid esetében.Ezt az ötvenes évek vége táján, 1957-től Contergan néven enyhe altatószerként használták Németországban, de amikor végtag nélküli gyerekek kezdtek megszületni, kitört a botrány. Ennek hatására 1961-ben törölték a készítményt, de később lepra ellen visszahozták s az amerikai gyógyszerhatóság is engedélyezte 1998-ban a szer lepra elleni használatát. Az Európai Unióban ma is van hivatalosan engedélyezett javallata: melfalánnal és prednizonnal kombinációban javasolják elsővonalbeli kezelésként olyan nem kezelt myeloma multiplexben szenvedő betegek számára, akik 65 évesek vagy annál idősebbek, vagy nem alkalmasak nagy dózisú kemoterápiára.
A teljes interjú a portálon olvasható.