A gyógyszereket mindig gyerekektől elzárt helyre tegyük a nyaralás vagy az utazás alatt is, hiszen nagyon súlyos mérgezéseket is okozhatnak.
A gyógyszereket mindig gyerekektől elzárt helyre tegyük, és ezt tartsuk észben a nyaralás vagy az utazás alatt is, hiszen nagyon súlyos mérgezéseket is okozhatnak – figyelmeztetett az InfoRádióban az országos tisztifőgyógyszerész. El Koulali Zakariás arról is beszélt, hogy bizonyos készítmények hűtést igényelnek, illetve magas hőmérséklet hatására hamar tönkremehetnek, hatástalanná válhatnak.
El Koulali Zakariás közölte: a gyógyszereket mindig a betegtájékoztatókban, illetve az alkalmazási előírásban megfogalmazott és részletezett körülmények között kell tárolni. Ha az útmutatás szerint járunk el, a lejárati idő végéig képes megőrizni a minőségét az adott gyógyszer. Számos olyan készítmény van, amely nem igényel különleges tárolási körülményeket, ezeket 30 Celsius-fok alatti hőmérsékleten kell eltenni valamilyen biztonságos helyre. A szobahőmérsékleten tárolandó gyógyszereket 15 és 25 Celsius-fok között, a hideg helyen tárolandókat 8 és 15 Celsius-fok között, a hűtőszekrényben tárolandókat 2 és 8 Celsius-fok között kell tárolni, illetve van néhány olyan orvosság is, amely mélyhűtést igényel mínusz 15 fok alatt.
Az országos tisztifőgyógyszerész figyelmeztetett: a gyógyszereket mindig gyerekektől elzárt helyre tegyük, és ezt tartsuk észben a nyaralás vagy az utazás alatt is, hiszen nagyon súlyos mérgezéseket is okozhatnak.
Nem megfelelően tárolt gyógyszer esetében fennállhat a kockázata annak, hogy felgyorsulhat az adott készítmény bomlása, akár hatástalanná is válhat, sőt hosszabb távon még az is elképzelhető, hogy felszaporodnak az egyes bomlástermékek.
Visszahűtés, engedélyek, igazolások, külföldi eljárásrend - a teljes cikkben