• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyógyszerészet a pandémia árnyékában

Lapszemle 2022.01.29 Forrás: pharmaonline.hu
Gyógyszerészet a pandémia árnyékában

A gyógyszerészek körében a kiégés gyorsabban terjed, mint a koronavírus.

Az új típusú koronavírus okozta pandémia a közforgalmú gyógyszertárak és az ott dolgozó gyógyszerészek számára hatalmas terhet, pluszfeladatot és egyben kihívást jelent(ett). Azonban, mint azt a következőkben felvillantott nemzetközi példákból is látni lehet, mindez kényszer szülte és kreatív megoldásokhoz is vezetett. A gyógyszerészek nemcsak expediálnak, de felvilágosítanak, védőoltásokat adnak be, tesztelnek és az orvosok egyéb munkájának egy részét is átvehetik – országtól függően. Mindez kreatívnak kreatív, de hogy hosszú távon működőképes-e, az súlyos kérdéseket fel. Ami viszont tény: a gyógyszerészek körében a kiégés gyorsabban terjed, mint a koronavírus, és a tengerentúlon – a kiemelkedően magas fizetések ellenére – a gyógyszerészhiány olyannyira megérintette a patikákat, hogy a gyógyszertári munkák egy részét kénytelen voltak szakképzetlen személyekre átruházni. A pharmaonline összeállítása.

Európai panoráma

Országtól függetlenül az európai gyógyszerészek a koronavírus-világjárvány idején is példásan biztosították a gyógyszerellátás biztonságát. Az alacsony népsűrűségű régiókban a gyógyszertárak voltak az egyedüli kapcsolattartók egészségügyi kérdésekben.

Az Európai Unió több országában a gyógyszertárak részt vettek/vesznek a Covid-19-tesztelésekben vagy a védőoltások elosztásában/beadásában. A belga gyógyszerészek az oltási központok munkáját segítik, és a Covid-19 elleni oltások ellátási és logisztikai láncát szervezik. Angliában pedig már több száz gyógyszertárban engedélyezett a koronavírus elleni védőoltások beadása. A ciprusi gyógyszertárak − díjazás ellenében − antigéngyorsteszteket végeznek. Az olasz patikusok a közforgalmú gyógyszertárakban végezték el az ország összes antigéntesztjének kétharmadát. Görögországban a patikák oltási regisztrációs helyek is egyben, és a gyógyszerészek adnak tanácsokat a Covid-19-cel kapcsolatos kérdésekben. Mindez persze előkészületeket igényelt, és az elmúlt hónapokban körülbelül 8000 görög gyógyszerész vett részt speciális továbbképzési programokban.

A kontaktusszám és a SARS-CoV-2 okozta fertőzés továbbadásának a minimalizálása érdekében Dániában – tengerentúli mintára − bevezették a „drive-in”, azaz áthajtásos gyógyszertárakat, amikor a betegnek nem kell az autóból kiszállnia ahhoz, hogy megkaphassa a gyógyszerét. Változtak a jogkörök is: Franciaországban 2020 márciusában engedélyezték azt, hogy a krónikus betegek számára a patikus írja fel újra a rendszeresen szedett gyógyszereket (újakat nem!). Kevesen gondolnák, hogy milyen egyéb feladatokra képesek még a gyógyszerészek. A spanyol patikák például társadalmi funkciókra koncentráltak, és a lezárások idején az egyre növekvő mértékű családi erőszak ellen kampányoltak.

További részletek a cikkben.