A patikáknak nincsen több tartalékuk, a gyártóknak a türelmük van fogytán.
A gyógyszerkassza újabb megvágása már el van döntve, de hogy ezt miként akarják megvalósítani, még nem tudni pontosan. A Magyar Nemzet múlt csütörtöki számában két lehetséges forgatókönyvet említett: az egyik a nem vényköteles, úgynevezett OTC-termékek forgalmi adójának növelése lenne, a másik a hatósági ár bevezetése volna. Ez utóbbi nagyjából tíz éve vetődik fel időről időre. A hvg.hu által megkérdezett gyógyszerpiaci szereplők szerint egyik sem adna valós megoldást - írja a lap.
A hvg.hu több gyógyszerpiaci szereplőt is megkérdezett arról, milyen forgatókönyveket tartanának elképzelhetőnek, és melyik milyen következményekkel járna. Korodi Karolina, a Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének elnöke a hvg.hu-nak például azt mondta: gyakorlatilag már most is hatósági árasak a támogatott készítmények, ennek megfelelően, a jelenleg ismert információk alapján annyit változna a helyzet, hogy egy általános árcsökkentést érvényesítenének a támogatott készítményeket forgalmazó gyártókkal szemben.
Ennek eredményeképpen jelentősen csökkenne a gyógyszertárak nyeresége, ami komoly problémát jelenthet az amúgy is a működőképesség határain mozgó cégeknek. A vény nélkül is forgalmazható készítmények esetében alkalmazandó változások viszont semmilyen hatással nincsenek a gyógyszerkasszára, bármilyen áfaemelés kizárólag a fogyasztók terheit növelné.
Az OEP 25, 32 vagy 38 százalékos hatósági árcsökkentési mértékkel számol, Korodi szerint ezek bevezetésének egyenes következménye lenne, hogy tömegesen mennének csődbe a patikák.
Mikola Bálint, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének elnöke is elmondta: nagyjából tíz, többnyire innovatív készítményekkel foglalkozó gyártó is "erősen szorongatva érzi magát, és azt fontolgatják, hogy kivonulnak Magyarországról". Egy tápszerforgalmazóról már lehet tudni, a többiekről csak annyit mondott Mikola: még nincsen szó döntésről, csupán fontolgatásról.