A betegek folyamatosan próbálnak beszerezni az elérhető termékekből, a patikába betelefonálók kétharmada a hiánycikkekről érdeklődik.
Debreceni Krisztián debreceni szakgyógyszerész szerint gyógyszerhiány mindig előfordul a szakmában, hosszabb-rövidebb ideig 50-60 termék rendszeresen hiánycikk. Húszéves praxisa alatt számos hasonló esetet tapasztalt, előfordult, hogy egy nagy tömegek által szedett készítmény fél évig nem volt elérhető - mondta el a haon.hu-nak.
Jelenleg többek közt szívgyógyszerekből, keringésre ható, asztmaellenes készítményekből van hiány. A legfőbb oka a globális alapanyaghiány. A gyógyszergyárak többsége ugyanis nem feltétlenül állít elő alapanyagot, azokat egy erre specializálódott gyártótól szerzi be. A legnagyobb alapanyaggyártók Kínában és Indiában vannak.
A hiba a korábbi években tapasztalt cellulóz- vagy épp csiphiányhoz hasonlóan a nemzetközi gazdasági környezetben keresendő: a munkaerőhiány, a szállítmányozási fennakadások, a megnövekedett energiaköltségek. Ráadásul a humán erőforrás hiányát erősíti, hogy a gyógyszeriparban nem igazán lehetséges betanított munkásokkal helyettesíteni a magasan képzett szakembereket.
Számos alapanyag nem elérhető, így többek közt a vérnyomáscsökkentő és értágító hatású doxazozin, a betahistin és a teofillin. Ezekből olyan mértékű a hiány, hogy hónapok óta gyakorlatilag egyik erősségű készítmény sem kapható belőle. Időnként érkezik egy-egy szállítmány, azonban hamar elkapkodják a készletet. Továbbiak a teljes cikkben