Az általános közfogyasztásra szánt élelmiszerekhez tartozókról nem állítható semmilyen gyógyító, terápiás vagy preventív hatás.
Csak az elmúlt hetekben háromszor büntetett a Gazdasági Versenyhivatal, mert egy étrend-kiegészítőket, vitaminokat forgalmazó cég a reklámokban azt ígérte: megelőzi a betegségeket a termékük, sőt, akár gyógyítja is. Az egyik vitamin forgalmazója pedig úgy hirdette a termékét, hogy ha azt a vitamint szedi a gyerek, nem baj, ha nem eszik változatosan és egészségesen. A Gazdasági Versenyhivatal fogyasztóvédelmi irodájának vezetőjével, Grimm Krisztinával beszélgetett az origo.hu portálja.
- Mik a legfrissebb ügyeik?
- Három esetben állapítottunk meg jogsértést és szabtunk ki bírságot étrend-kiegészítők reklámjai kapcsán. Legutóbb a Propharmatech tulajdonított a DIA B nevű étrend-kiegészítőjének gyógyító hatást, és az egészségre vonatkozó megtévesztő állításokkal reklámozta a terméket.
- Ez mit jelent pontosan? Miket állított a forgalmazó?
- Azt írta például a tájékoztatójában, hogy a szer alkalmas a cukorbetegség egyes tüneteinek kezelésére. A szabályok alapján viszont – egyes kivételes esetektől eltekintve – tilos az élelmiszereknek bármilyen betegség megelőzésére, gyógyítására vagy kezelésére vonatkozó állításokat tulajdonítani. Azzal is reklámozták a terméket, hogy általában véve jó hatással van az egészségre, a közérzetre. Itt az a gond, hogy az általános, nem részletezett kedvező hatásokra hivatkozhat valaki egy élelmiszer – ez esetben táplálékkiegészítő – kapcsán, de csakis úgy, ha a kedvező hatás kiváltására képes összetevőt megnevezi, és azt az ágazati jogszabályban meghatározott listában szereplő, az egészségre vonatkozó egyedi állítás kíséri. A bírság ebben az esetben elég magas, több mint kétmillió forint, ugyanis a cég már többször reklámozta megtévesztő módon a termékeit, ráadásul kifejezetten sérülékeny fogyasztókat célzott meg.
- Milyen hibát követhet el a forgalmazó, amikor reklámozza az étrend-kiegészítőjét vagy a vitaminját?
- Arra fel kell hívni mindig a figyelmet, hogy ezek mind élelmiszerek. Az élelmiszer termékkategórián belül megkülönböztetjük az általános közfogyasztásra szánt élelmiszereket, amelyek közé a csupán bejelentésköteles (azaz nem engedélyezéshez, hanem pusztán regisztrációhoz kötött) étrend-kiegészítők is tartoznak, valamint a különleges táplálkozási célú élelmiszerek, ezek egy csoportját alkotják például a speciális gyógyászati célra szánt tápszerek. Ez utóbbi termékkategóriába tartoznak a kemoterápiás vagy sugárkezelésben részesülő rákos betegek speciális étrendjébe tartozó tápszerek.
A gyártók és forgalmazók azonban – egyes kivételektől eltekintve – nem tulajdoníthatnak ezeknek sem semmilyen gyógyító, terápiás vagy preventív hatást.
A különleges táplálkozási célú élelmiszerek vonatkozásában tehető reklámállításokat egyedi engedélyezési eljárás lefolytatása után lehet alkalmazni. Az OGYÉI egyik főigazgatóságaként működő Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet nyilvántartást vezet a honlapján a különböző típusú élelmiszerekről, valamint azok forgalmazási és reklámozási szabályairól. Ezek a nyilvántartások, listák a fogyasztók számára is hasznosak.