A robot általi segítségnyújtás miatt a páciensek átlagosan kevesebb napot töltöttek kórházban.
Ezt állapította meg legalábbis egy érdekes új tanulmány. A gépi orvossal még a vérrög kialakulásának kockázata is csökken - írja a hvg.hu.
Az Amerikai Urológiai Társaság (American Urological Association, AUA) éves ülésén mutatták be annak a kutatásnak az eredményét, ami szerint ha egy robotsebész asszisztál a műtétet végző orvos mellett, akkor a beteg sokkal hamarabb felépülhet. De a Guardian szerint más előnyei is vannak a gépi sebész alkalmazásának: általa kisebb valószínűséggel alakul ki vérrög a páciens szervezetében, és annak az esélye is csökken, hogy újabb ellátásra legyen szüksége.
A témában készült, mintegy három évig zajló kutatás eredményét a University College London (UCL) és a Sheffieldi Egyetem szakértői foglalták össze. A szakértők húgyhólyagrákkal kezelt pácienseket vizsgáltak (összesen 338-at), akiket meg kellett műteni. Az alanyokat két csoportra osztották: 169 betegnél robot asszisztált a beavatkozáskor, a másik 169-nél pedig kizárólag emberek. Ők úgynevezett nyílt műtétet végeztek.
A kutatók arra lettek figyelmesek, hogy a robot általi segítségnyújtás miatt a páciensek átlagosan nyolc napot töltöttek kórházban, míg a másik csoport tagjai kicsivel többet, tízet. A robottal végzett műtét mindezeken túl 52 százalékkal csökkentette az újbóli kórházba kerülés esélyét, és 77 százalékkal a vérrögök előfordulását.