A külföldön dolgozó, külföldi egészségbiztosítási rendszerve átjelenkezett magyaroknak itthon kikell fizetniük az ellátást.
Sokba kerülhet, ha külföldön élő, dolgozó magyar vesz igénybe egészségügyi ellátást itthon. Ők saját maguk után sem fizethetnek járulékot Magyarországon. Ám, nemcsak nekik kell odafigyelniük, hogy van-e érvényes biztosításuk. A tartósan külföldön dolgozóknak ki kell jelentkezniük a hazai rendszerből, mivel egy másik tagállamban rendelkeznek biztosítással. Aki külföldön szerez biztosítást, úgy kell kezelni, mint egy külföldit, így EU-kártyával részesülhet ugyan előre nem tervezett ellátásokban, de más kezelésekben nem. Aki úgy vesz igénybe magyarországi egészségügyi szolgáltatást, hogy már nem itt fizeti a járulékot, köteles annak árát megfizetni az egészségbiztosítónak – írja a teol.hu portálján.
Nemcsak a tartósan külföldön élőknek kell azonban odafigyelniük erre, hanem azoknak a fiataloknak is, akik az elmúlt tanévben befejezték tanulmányaikat és még nem tudtak elhelyezkedni. Nekik már csak néhány napig, október 31-éig érvényes a diákigazolványuk, innentől kezdve csak 45 napig jár egészségügyi ellátás, aztán járulékot kell fizetniük.
Kellemetlen helyzetbe kerülhet az a páciens, aki az orvosi rendelőben, kórházban szembesül azzal, hogy nincs érvényes biztosítása. Ha kigyullad a piros lámpa, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár értesíti a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, amely megkeresi az illetőt, hogy igazolja, tényleg így van-e. Ha nem tudja az ellenkezőjét bizonyítani valaki, akkor határozatban megállapítják, mennyivel tartozik, és a számlát visszamenőleg is rendeznie kell.