• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hálapénz: három év a borítékért?

Lapszemle Forrás: Dunántúli Napló Online

Egy törvény tiltja, egy másik lehetővé teszi a hálapénz elfogadását az orvosoknak.

Miközben az egészségügyben napi rutin a paraszolvencia, a szakértők vitáznak. A korábbi, látszólagos-hallgatólagos egyetértést követően nyílt színen is fellángolt a vita, bűncselekmény-e a hálapénz elfogadása. A napokban a szaktekintélynek számító Gellér Balázs, az ELTE Büntetőjogi Tanszékének docense, korábban tanszékvezetője úgy foglalt állást, szerinte egyetlen kórházigazgató sem adhat felmentést, a hálapénz elfogadása mindenképp büntetőjogi kategória: legyen az előre kialkudott, vagy utólag elfogadott, a paraszolvencia vesztegetésnek minősül. Gellér Balázs úgy vélekedett: a Büntető Törvénykönyvben foglaltakat más jogszabály nem írhatja felül – olvasható a Dunántúli Napló – online oldalán.

Mindez megdöbbentette az egészségügy szereplőit is, szerintük alapjaiban értékeli ugyanis át a helyzetet. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség korábbi elnöke és Dénes Tamás, a Magyar Rezidens Szövetség vezetője is az egészségügyért felelős minisztérium és az igazságügyi tárca állásfoglalását kérték. (Ez egyelőre nem született meg.)

A vita alapja, hogy a júliustól hatályos új büntetőkódex vesztegetésnek minősíti a hálapénz elfogadását, amiért három évig tartó szabadságvesztés is kiszabható. A szabályozás szerint a gazdálkodó szervezet (ebbe a kategóriákba tartoznak az egészségügyi intézmények is) részére végzett tevékenységével kapcsolatban már a „jogtalan előny ígéretének elfogadása" is bűntettnek minősül. Korábban csak az előny kérése számított büntetendőnek, annak elfogadása pedig csak akkor, ha az érintett azt kötelességszegésért cserébe tette azt. Ez utóbbi ma is bűncselekmény – emlékeztet a portál.

A Munka Törvénykönyve viszont tavaly óta köti a munkáltató engedélyéhez bármilyen, a munkaviszonnyal kapcsolatos többletjövedelem elfogadását – a honi, így a baranyai kórházakban is tudomásunk szerint ezt mindenütt lehetővé tették a dolgozók számára.

Így, miközben a jogászok vitatkoznak, az egészségügyben továbbra is minden változatlan, napi rutin a hálapénz adása és elfogadása – jegyzi meg a portál.