Álmomban se gondoltam, hogy ezt a ritkán adandó, nívós elismerést egyszer én is megkapom. Nagy meglepetés volt számomra.
A közelmúltban vehette át a Batthyány-Strattmann László-díjat Totth László fül-orr-gégész, aki fél évszázada dolgozik azon, hogy minél több siketet gyógyítson halló emberré. Hetvenöt évesen is nagyon aktív, szerinte a gének mellett a rendszeres úszásnak köszönheti fiatalos lendületét. A sonline.hu kérdezte a szakembert.
– Miért pont a fül-orr-gégészet szakterületet választotta?
– Mielőtt az orvosi egyetemre mentem, a pécsi fül-orr-gége klinikán dolgoztam műtőssegédként. Nagyszerű emberek vettek körül, motiváltak abban, hogy ezen a szakterületen dolgozzak. Mikor végeztem tanulmányaimmal, a kaposvári kórházba kerültem, ahol 25 évet, életkorom egyharmadát töltöttem. Ha még egyszer választhatnék, újra az orvosi pályára mennék.
– 1999 fordulópont volt életében…
– Felmerült, hogy Somogy megyében létre kellene hozni egy Fül-Orr-Gége Központot, egy Audiológiát. A feleségem a siketek óvodájában dolgozott gyógypedagógusként, már korábban kötődtem az intézményhez emiatt. Sok segítséggel sikerült egy olyan központot létrehozni a Duráczkyban, amelybe az ország minden tájáról érkeznek hallássérült gyerekek. A kicsik egy része genetikailag örökli a siketséget, de közben szerzett betegség miatt is kialakulhat.
– Amikor kezdett, még hallócsővel vizsgáltak, mára óriási fejlődésen ment át a fül-orr-gégészet tudománya.
– A cochleáris implantátum abszolút helyettesíti a hallást, a központi idegrendszer hallópályáját ingerli, ahol nem szokott probléma lenni, csak nagyon ritkán. Gyakorlatilag épp hallóvá tette a siket gyereket. Ha minél kisebb korban elkezdjük gyógyítani őket, annál nagyobb rá az esély, hogy halló felnőttekké válnak. Továbbiak a cikkben