A mezőgazdasági munkát végző nők átlagosan 2,3-2,9 gyermeket neveltek, míg a például a PR-osok csupán 1,39-1,42-t.
A vállalkozói életformával nehezebben egyeztethető össze a gyermekvállalás hazánkban, mint az alkalmazotti léttel – legalábbis erre enged következtetni a Korfa című demográfiai kiadvány legújabb számában megjelent összeállítás – írja a szon.hu portálja.
Jól látszik ez a tendencia például a pedagógusok körében, hiszen míg a közalkalmazottként dolgozó tanítónőknek, tanárnőknek átlag 1,49 gyermekük születik, a szabadúszó (például társas vállakozásban tanító) kolléganőiknek 1,80.
Népességtudományi szakemberek azt is kimutatták, hogy a termékeny kor végéhez közeledő (42-50 év közötti) hölgyek közül a vállalkozóként praktizáló ügyvédnők átlagosan 1,44, míg az alkalmazott kolléganőik 1,72 gyereket vállaltak.
Még nagyobb különbség figyelhető meg a különböző foglalkozási ágak képviselői között. A klasszikus mezőgazdasági munkát végző nők (baromfitartók, kertészek, stb.) az utóbbi évtizedekben átlagosan 2,3-2,9 gyermeket neveltek, szemben mondjuk a divatos foglalkozásnak számító PR-osokkal, vagy tolmácsokkal, akik csupán 1,39-1,42 csemete felnevelésére vállalkoztak a munka mellett.