A második legnépszerűbb felhasználási mód a társadalombiztosítási ellátás keretében igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások kiegészítése.
Nagyot robbantottak az egészségpénztárak 82 ezer új taggal és 87 milliárdos bevétellel. A legtöbb pénzt gyógyszerre, magánorvosra és gyógyászati segédeszközre költötték, írja az economx.hu.
Rekord tagdíjbefizetés és 82 ezer új belépő tag - igazán impozáns eredménnyel zárták 2023-at a hazai egészség- és önsegélyező pénztárak. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból az derül ki, hogy ezeknek a pénztáraknak a taglétszáma az év végén már átlépte az 1,124 millió főt. Történt ez annak dacára, hogy több min 16 ezren kiléptek. Igazából csak azoknak érheti meg megszüntetni az egészségpénztári tagságukat, akik például nyugdíjba mennek, így nem tudják igénybe venni a befizetéseik után járó szja-kedvezményt.
Sokat költöttünk az egészségünkre
2023-ban rekord összeget, több mint 81 milliárd forintot fizettek ki a pénztárak különféle szolgáltatásokra, 25,7 százalékkal többet a 2022-esnél. A többlet érthető, hiszen az igénybe vett szolgáltatások, a megvásárolt gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök ára is emelkedett.
A legtöbb pénzt még mindig gyógyszerekre hagyják ott a pénztártagok, tavaly 31,9 milliárd forintot tett ki ez a tétel, csaknem 25 százalékkal többet, mint a megelőző esztendőben.
A második legnépszerűbb felhasználási mód a társadalombiztosítási ellátás keretében igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások kiegészítése, helyettesítése, vagyis a magánorvosi ellátás igénybevétele volt. Erre már csaknem annyi pénzt költenek a pénztártagok, mint gyógyszerre, tavaly 29,7 milliárd forintot. Ez 32 százalékos növekedés, amiben ugyancsak komoly szerepe lehetett annak, hogy a szolgáltatások ára emelkedett.
A harmadik helyen a felhasználások ranglistáján a gyógyászati segédeszközök állnak, ezekre 2023-ban 11,84 milliárd forintot fordítottak a pénztártagok, 16,4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
További részletek az economx.hu-n.