Rengeteget változott a férfiak családban betöltött szerepe az elmúlt harminc év alatt.
Kitolódott a két nem átlagéletkora is az első gyermek születésekor – mondta Velkey György, a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) elnöke a Három Királyfi Három Királylány Mozgalom tegnapi, Apa (is) csak egy van című konferenciáján.
Úgy fogalmazott, a férfiak általában harmincnégy évesen élik át először az apaság élményét, éppen abban a korban, amikor a rájuk jellemző krónikus betegségek már jelentkeznek – írja a Magyar Hírlap.
A magyar férfiak „betegebbek a környezetüknél", a leggyakoribb problémáik a depresszió, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az asztma és a tüdőbetegség egy fajtája – magyarázta Velkey György, hozzátéve, várható élettartamuk is elmarad mind a nőkétől, mind az európai uniós átlagtól. A legfőbb halálokok között szerepel a tüdő- és a vastagbélrák, illetve az alkoholizmussal összefüggő májcirrózis, valamint a diabétesz is, igaz, utóbbi az utóbbi kettőnél sikerült a megbetegedések számát csökkenteni.
Velkey György beszélt arról is, a gyermekek születésekor az édesapák egyre többször nincsenek jelen, a gyermekeknek pedig a negyven százaléka él csupán a klasszikus, kétszülős családmodell kötelékében. A kórházszövetség elnöke közölte, a felnőttkorba a gyermekeknek csak az harmada lép át úgy, hogy mindkét szülő mellette van.