Arendelőben dolgozó 65 év feletti orvosok nem kaptak bért, amikor a rendelet alapján egy hónapig nem fogadhattak beteget.
A Pest megyei település szakrendelőjéből egyszerre hat orvos távozik – tudta meg az Átlátszó. Ennek következében a kardiológia, a szemészet és a pszichiátria is emberhiánnyal küzd. A 35 ezer embert ellátó intézmény új vezetőjével gyűlt meg a bajuk a távozóknak.
A szemészeten dolgozó összes orvos távozott: dr. Ádám Mónika, dr. Kálmán Kinga és dr. Szabó Szilvia egyaránt felállt, és vélhetően kardiológusokat is találni kell, miután dr. Balogh Gyula és dr. Haberényi Pál is a távozás mellett döntött. Csakúgy, mint a 23 éve pszichiátriai rendelést végző orvos, dr. Ternován Szilvia is.
“Őszinte szeretettel gondolunk betegeinkre, akik 20 éven át megtiszteltek bizalmukkal. Itt kell megemlékeznünk munkánkhoz nélkülözhetetlen, kiváló, a betegekért sok áldozatot hozó asszisztenseinkről. Időbeni vezetői változás esetén szívesen visszatérünk városukba. Addig is jó egészséget kívánunk kedves betegeinknek” – írta dr. Szabó Szilvia Facebook posztjában. Dr. Ternován pedig egy külön posztban köszönt el, amelyből kiderült, ő is az új igazgató miatt távozik. “Gyorsan kiderült, hogy nem egy értékrend szerint gondolkodunk, így világossá vált, hogy nekem kell távoznom” – írta szűkszavúan dr. Ternován.
Az ügyben kerestük dr. Kóti Tamás igazgatót, aki azt közölte, hogy többszöri egyeztetés után sem sikerült megállapodnia az érintett orvosokkal az anyagiakról. „Nem járultam hozzá olyan rendelési órák kifizetéséhez, melyet saját döntésük alapján nem tartottak meg a járványügyi helyzetre hivatkozva.” “Hangsúlyozom, minden megtartott rendelést az ellátott betegek számától függetlenül a Rendelőintézet kifizet, mert a készenlét is orvosi munka, és ezt anyagilag is el kell ismerni. A szakrendelő többi, 37 orvosát is érintette a járványhelyzet miatt megváltozott munkarend és egészségügyi finanszírozás, számukra nem okozott gondot az új helyzet megértése és elfogadása” – fogalmazott az igazgató.
Kóti Tamás azt mondta, mivel a szakrendelőben az orvosok vállalkozóként vannak jelen, ezért, amikor nem dolgoztak, nem kaptak járandóságot, ám azok, akik valamilyen módon (akár telemedicina távmunkában) felvették a munkát, természetesen megkapták a fizetésüket. Dr. Kóti felajánlotta az összes orvosnak, hogy döntsék el hónap végén: teljesítmény alapján vagy az óradíjban fizesse ki nekik a díjazásukat, és azt vegyék figyelembe, amelyik a több.
Tájékoztatása szerint a távozó orvosok egy kivételével egy cégben dolgoznak, vezetőjük, dr. Balogh Gyula közölte vele a felmondás tényét. Az igazgató azt is kiemelte, hogy a rendelések nem szűnnek meg, szemész és pszichiáter már munkába állt, és a kardiológiai rendelés megoldására is törekszenek. Ez persze nem jelenti a helyzet teljes megoldását, hisz van, ahol két ember helyett csak egy fog rendelni, így a vélhetően még többet kell majd várni egy vizsgálatra.
További részletek a cikkben.
Fotó: pilisvorosvar.hu