• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hatalmas egészségügyi bajt vizionál az OECD

Lapszemle MA 06:31 Forrás: economx.hu
Hatalmas egészségügyi bajt vizionál az OECD

A Kaposi Mór Oktatókórházban kifejlesztettek egy megoldást az elkallódott daganatos betegek számának csökkentésére.

A OECD előrejelzése szerint Magyarországon 2023-2050 között tovább emelkedik a daganatos halálesetek száma. A Somogy vármegyei Kaposi Mór Oktatókórház vezetése viszont kifejlesztett egy megoldást az elkallódott daganatos betegek számának csökkentésére, írja az economx.hu

Ma is toronymagasan vezeti Magyarország a  rosszindulatú halálozásának toplistáját, mondta Lukács Gábor, Kaposi Mór Kórház főorvosa a Digital Health Summiton. Somogy vármegyében különösen aggasztóak a rosszindulatú daganatos betegségekkel kapcsolatos morbiditási és mortalitási adatok, ezért kerestek megoldást a daganatos betegek komplex ellátásának megújítása és javítása érdekében. 

Az onkológus szavait erősítik a nemrégiben megjelent  OECD adatok is, eszerint Magyarországon az előrelépések ellenére, a rák továbbra is jelentős közegészségügyi kihívást jelent. A rák a második vezető halálozási ok és az OECD becslése szerint 2023 és 2050 között minden negyedik korai (75 éves kor előtti) haláleset (26 százalék) rákos megbetegedés következménye lesz. Vagyis 4-ből 1 korai haláleset rák miatt történik majd.

2015-ben hozták létre az OnkoNetwork irodát, a cél az elkallódott daganatos betegek számának csökkentése. A Somogy vármegyei Kaposi Mór Oktatókórház vezetése hazai és nemzetközi viszonylatban is egyedülálló rendszert hozott létre, megközelítőleg 500 ezer lakos onkológiai ellátásáért, emelte ki Lukács Gábor. A szoftvert a Hospitaly Kft. fejlesztett ki. 

Egy daganatos beteg ellátása nem mindegy, hogy mennyi idő alatt történik meg, emelte ki az főorvos, ezért a diagnózist 21 napon belül meg kell kapnia a betegnek, az onkoteamnek pedig 30 napon belül meg kell tárgyalni a betegek kezelésének részleteit és lehetőség szerint fontos, hogy 14 napon belül el is kezdődjön a terápia. A határidőket a gyógyszeres vagy sugárterápiák esetében tartani tudják, a műtétek esetében nem mindig.

Idén októberben már több mint 25 ezer új onkológiai beteg adata szerepelt a rendszerben.

A rendszer jelzi, ha egy adott betegellátása nem történt meg – emelte ki. A digitális fejlesztés során azt látták, hogy eMedsol és a náluk fejlesztett rendszer intim viszonya nem volt éppen optimális, tette hozzá a főorvos, és ekkor lépett a képbe a T-Systems és egy onkonet modult alakítottak ki. Példaként említette, hogy  rendszer például nem tudta kezelni a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) kemoterápiás kézikönyv protokollját.

Kiemelte a főorvos, hogy az elemzéseik azt mutatják, hogy a különösen rossz prognózisú betegeknél hatékony az OnkoNetwork rendszerük, leginkább a betegek túlélése szempontjából. További fejlesztést jelenthet a szűrővizsgálatok és alapellátás integrációja, ami minőségi ugrást jelentene a betegellátásban. 

Arra a kérdésre, hogy az általuk fejlesztett betegkövetési megoldás miért nem terjed el az ország összes onkológiai centrumában azt válaszolta, rendszer jelenleg tiltott, ezért nem nyert teret a mai magyar egészségügyben.

További részletek az economx.hu-n